ASF pustoszy chlewnie na Warmii. Zaatakował jedną z większych hodowli

ASF pustoszy chlewnie. W woj. warmińsko-mazurskim wirus rozprzestrzenia się jak błyskawica. W ciągu dwóch miesięcy choroba zaatakowała 11 chlewni, z czego ostatnio największą, liczącą prawie 1400 świń.

ASF, ASF pustoszy chlewnie, rolnik, rolnictwo, trzoda chlewna

Pierwsze ognisko ASF wśród świń w woj. warmińsko-mazurskim pojawiło się dwa miesiące temu. Wówczas chorobę stwierdzono w gospodarstwie liczącym 27 sztuk świń, zlokalizowanym w gminie Pieniężno w powiecie braniewskim.

ASF pustoszy chlewnie na Warmii. Duża hodowla idzie pod nóż

Wczoraj Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie 10 i 11 ogniska wirusa. W pierwszym przypadku wirus zaatakował bardzo dużą hodowlę, liczącą 1397 świń. To największa w tym regionie chlewnia, w której stwierdzono chorobę. Gospodarstwo to znajduje się w miejscowości Pochwałki, w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim.

Pomór pojawił się także w miejscowości Stopki, w gminie Sępopol, w powiecie bartoszyckim. Tam utrzymywano 18 świń.

Wirus ASF w woj. warmińsko-mazurskim pojawił się pod koniec listopada 2017 roku. Od tamtej pory stwierdzono 187 przypadków choroby wśród dzików. Natomiast wśród świń chorobę wykryto po raz pierwszy pod koniec czerwca 2018 roku. Do dziś pojawiło się 11 ognisk pomoru w chlewniach.

oprac. Kamila Szałaj, fot. KPP Piotrków Trybunalski