ASF uderzył w największą chlewnię w Rumunii. Zutylizowano 140 tysięcy świń!

ASF w Rumunii. Wirus uderzył w największą rumuńską farmę trzody chlewnej. Ubojowi poddanych zostało około 140 tysięcy świń.

ASF w Rumunii, ASF, świnie, trzoda chlewna, Rumunia, Chiny, ASF u świń, portal rolny, rolnictwo

Gicu Dragan, z Instytutu Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Bukareszcie potwierdził istnienie wirusa ASF w Rumunii w TEBU Consult. To największa w Rumunii i druga co do wielkości farma trzody chlewnej w Europie. Ubojowi poddanych zostało około 140 tysięcy świń.

 Skąd wirus ASF wziął się na tak dużej farmie?

Jak podaje The Pig Site wirus dostał się do gospodarstwa prawdopodobnie z wody z pobliskiego Dunaju, z której korzystała farma.

Istnieje podejrzenie, że drobni hodowcy zrzucali martwe świnie do Dunaju, co mogło spowodować rozprzestrzenienie ASF w wodzie rzecznej.

– Skupiliśmy się na kontynencie, a wirus mógł wyłonić się z wód – powiedział cytowany przez The Pig Site Gicu Dragan.

ASF w Rumunii rozprzestrzenia się

Do tej pory z powodu wykrycia wirusa ASF w Rumunii zutylizowano około 100 000 świń (nie licząc przypadku TEBU Consult). Według rumuńskiego instytutu weterynarii liczba ognisk choroby wzrosła do 725, a liczba dotkniętych wirusem okręgów wzrosła do 10.

ASF jest już obecne w siedmiu europejskich krajach: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Czechy i Węgry. Choroba atakuje także chlewnie w Chinach.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. The Pig Site, fot. pixabay.com