ASF w Belgii zagrożeniem dla sektora wieprzowiny UE

– Zagrożeniem dla unijnego sektora wieprzowiny jest pojawienie się pierwszych przypadków ASF w Belgii. To stwarza ryzyko przedostania się wirusa do krajów o dużym znaczeniu eksportowym w UE i wystąpienia nadpodaży wieprzowiny w UE – oceniają analitycy PKO BP. Z kolei, ich zdaniem, wirus w Chinach może spowodować wzrost eksportu drobiu z Polski.

ASF w Belgii, ASF, Chiny, PKO BP, AgroNawigator, ceny wieprzowiny, eksport wieprzowiny,

ASF w Belgii zagraża unijnemu eksportowi

W połowie września potwierdzono występowanie dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń ( ASF ) u dzików w belgijskiej prowincji Luksemburg. Belgia jest piątym w U E eksporterem mięsa wieprzowego i drugim jego dostawcą na rynek Polski.

– Głównym odbiorcą wieprzowiny z Belgii są kraje UE, dlatego sankcje eksportowe z krajów trzecich (zakaz importu wieprzowiny z Belgii wprowadziły m.in. Chiny, Japonia i Białoruś) mogą nie mieć istotnego przełożenia na unijny rynek trzody. Niemniej, zagrożeniem jest bliska odległość wykrytych przypadków ASF od krajów, których udział w unijnym eksporcie na rynki trzecie, w szczególności azjatyckie, jest istotny, tj. Francji, Niemiec czy Holandii – oceniają analitycy PKO BP w najnowszym raporcie „AgroNawigator”.

Ich zdaniem przedostanie się ASF poza granicę Belgii może skutkować problemami z zagospodarowaniem produkcji na rynku wewnętrznym (z uwagi na niższy eksport) i prawdopodobnym spadkiem cen.

ASF w Chinach może być impulsem do wzrostu dostaw drobiu

Z kolei w Chinach, mimo rozprzestrzeniania się ASF produkcja mięsa wieprzowego w 2019 roku może wzrosnąć o 2 proc. – do 55,2 mln t.

Eksperci przewidują jednak, że obecność wirusa w Chinach może skutkować zwiększonym popytem na mięso drobiowe. To ucieszyłoby polskich producentów drobiu, zwłaszcza, że rynek ten niedawno otworzył się na nasze mięso. Jako jedyni w Europie możemy tam eksportować swój drób.

Redakcja AgroNews, na podst. PKO BP „AgroNawigator”, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

CPK odpłatnie wydzierżawi ziemię rolnikom. Do kiedy umowy?

Centralny Port Komunikacyjny zgodnie z postulatami rolników będzie odpłatnie dzierżawił ziemie. Spółka proponuje indywidualne odpłatne umowy obowiązujące nie dłużej niż do końca 2025 r. Wychodząc...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics