ASF w dużej chlewni. Opozycja: Jurgiel sobie nie radzi

Stało się to, czego obawiali się duzi producenci trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF. W ubiegły piątek choroba pojawiła się w dużym stadzie świń, liczącym ponad 1000 sztuk zwierząt. Jest to pięćdziesiąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dwudzieste siódme w bieżącym roku.

 

Wirus szaleje, minister śpi

Tym razem wirus zaatakował na Podlasiu w pow. monieckim, w chlewni, w której utrzymywano 1066 sztuk świń. To pierwsze w tym roku tak duże stado, w którym stwierdzono chorobę. Po serii kilkunastu ognisk w gospodarstwach utrzymujących po kilka, kilkanaście świń, mamy obecnie do czynienia z występowaniem choroby w większych stadach.

– Oznacza to, że rozwój choroby zamiast zwalniać nabiera tempa w jakim pojawiają się kolejne ogniska choroby. Z pewnością powinno to budzić niepokój wszystkich osób związanych z branżą – uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Zdaniem Ludowców, nowe ogniska ASF pokazują, że obecny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie potrafi zaradzić rozprzestrzenianiu się choroby.

 

Winne dziki

Z przeprowadzonych dotychczas analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików. O przyspieszenie odstrzału apelują do Polskiego Związku Łowieckiego zarówno rolnicze organizacje, jak i resort rolnictwa.

Rozporządzeniem w ASF

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2019. W przygotowaniu jest także rządowe rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy ono m.in. zasad  stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here