Atak grzybów i szkodników. Jak wygląda sytuacja na polach?

Co słychać w polu? Co obecnie zagraża uprawom polowym? Doradcy PROCAM przygotowali aktualny komunikat fitosanitarny.

mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści pszenicy, pałecznica zbóż i traw , PROCAM, szkodniki, rzepak, zboża,

Można powiedzieć, że praktycznie w całym kraju od grudnia mamy pełzającą wegetację i narastające sumy temperatur efektywnych. To może w najbliższych dniach skutkować wylotem chowaczy łodygowych, które zimują pod ściółką gleby i w każdej chwili mogą być gotowe do żerowania i składania jaj.

Grzyby w natarciu

Doradcy z Grupy Wsparcia Technicznego PROCAM zaobserwowali bardzo duże porażenie w zbożach przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści pszenicy jak i lokalnie rdzę żółtą, a także rdzę brunatną.

– Co gorsza na plantacjach wcześnie sianych jesienią, a także zbyt gęsto, mamy postępującą w każdym dniu infekcję, którą będzie trzeba szybko zatrzymać. W takich przypadkach, a są one praktycznie na każdych oziminach, wypadałoby brać pod uwagę zabieg czyszczący w fazie T0. Będzie to warunek uzyskania w dalszej konsekwencji zdrowej plantacji czy wręcz udanego plonu ziarna – wyjaśniają eksperci PROCAM.

Doradcy PROCAM zwracają też uwagę na objawy chorób fizjologicznych ozimin. Dotyczy to  szczególnie jęczmienia, gdzie występuje duża ilość grzybów padlinożernych, a także bardzo dobre warunki do rozwoju sklerot i grzybni pałecznicy zbóż i traw.

Szkodniki już są

Ostatnie lustracje wykazały już wyłapywane błonkówki i muchówki w żółte naczynia czy żółte lepy. To znak, że na szkodniki w tym roku należy zwrócić uwagę już od początku lustracji fitosanitarnych.

Doradcy PROCAM apelują o szczególne zwrócenie uwagi na bardzo dobrze przezimowane larwy szkodliwej muchówki ploniarki zbożowej (permanentne żerowanie larw w węźle krzewienia i liściu sercowym) oraz szkodniki glebowe, w tym szczególnie łokasia garbatka.

Przełom w ochronie fungicydowej? Naukowcy opracowują nowy biofungicyd

Problemy w rzepaku

W rzepaku problemem staje się fizjologia wzrostu, gdzie mamy już wzrost pędu głównego z pojawiającymi się pączkami kwiatów, a także niedobory azotu i mikroelementów, w tym boru (dziura borowa).

– Co do patogenów, to jak na razie mamy średnie lokalnie porażenie przez padlinożerną szarą pleśń, jak i infekcje dość wysokie przez suchą zgniliznę kapustnych – czytamy w komunikacie PROCAM.

Doradcy zawracają też uwagę na możliwość dużej w tym roku infekcji przez Verticiliozę ze względu na stosunkowe wysokie temperatury, jak i uwilgocenie gleby. Mikroskleroty Verticilium Dhalie jak i Verticilium albo atrum mają bardzo dobre warunki do kiełkowania i infekcji.

Omacnica i stonka bardzo dobrze przezimowały

Wykonywane w ostatnich dniach prognozowanie szkodliwości (“wykopki”) omacnicy prosowianki oraz stonki ziemniaczanej wykazały bardzo dobre przezimowanie tych szkodników. Mamy prawie 90 proc. udałości tych zimujących szkodników w postaci gąsienic i imago. Symptom zdrowotności zimujących szkodników dotyczy wszystkich zimujących owadów, co będzie stanowiło duży problem w zwalczaniu ich nie tylko w uprawach rolniczych.

Redakcja AgroNews, źródło: PROCAM, fot. PROCAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here