Atlantis OD-skuteczny samodzielnie i w mieszankach

Wiosenne stosowanie herbicydów w zasiewach zbóż ozimych może wynikać z różnych przyczyn. Na przykład jest związane z niekorzystnym przebiegiem pogody jesienią, z opóźnionym terminem siewu czy też ze świadomym wyborem wynikającym z chęci przesunięcia wydatków na ochronę przed chwastami na okres wiosenny. Chwasty w oziminach wiosną są często już wyrośnięte i dlatego bardzo ważne znaczenie ma prawidłowy dobór herbicydów do ich zwalczenia. Na pewno nie popełni błędu producent, który zastosuje wiosną w oziminach Atlantis OD.

Jest to herbicyd wyprodukowany w nowoczesnej technologii ODesi zapewniającej lepsze zatrzymywanie preparatu na powierzchni chwastów, doskonałe rozprzestrzenianie się po powierzchni liści i łodyg chwastów oraz lepsze pobieranie substancji aktywnych. W badaniach przeprowadzonych w  Zakładach Doświadczalnych IUNG PIB herbicyd ten stosowany wiosną pod koniec fazy krzewienia wykazał się rzadko spotykaną, wysoką skutecznością zwalczania wszystkich występujących w łanach pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta chwastów jednoliściennych, w tym miotły zbożowej i owsa głuchego, wyczyńca oraz wiechliny.

 

\"\"

\"\"

 

 

 

 

O bardzo dobrej skuteczności preparatu Atlantis OD decyduje to, że w jego składzie znajdują się takie substancje aktywne jak: mezosulfuron metylowy  10 g/l + jodosulfuron metylosodowy 2 g/l. To one decydują o tym, że wszystkie chwasty jednoliścienne są niszczone praktycznie w 100%. Wymienione substancje aktywne wykazują właściwości systemiczne, które pobierane są przez części nadziemne chwastów i częściowo przez korzenie, a następnie rozprowadzane przez wiązki przewodzące po całej roślinie chwastu powodując jego całkowite zniszczenie. Należy jeszcze dodać, że Atlantis OD zalecany przede wszystkim do zwalczania chwastów jednoliściennych zniszczył w omawianych badaniach także wiele gatunków chwastów dwuliściennych, a w szczególności komosę białą, jasnotę purpurową, tasznik pospolity, gorczycę polną czy stulichę psią.

Jest niezmierne ważne, że Atlantis OD nadaje się do stosowania w mieszankach z innymi herbicydami, dzięki temu w sytuacji, gdy oprócz chwastów jednoliściennych występuje w łanie zboża dużo uciążliwych chwastów dwuliściennych możemy zastosować mieszaninę preparatu Atlantis OD z wybranym preparatem. Nadaje się do tego przede wszystkim np. Sekator 125 OD. Zastosowanie Atlantisu OD z ekatorem OD daje pewność, że nawet najbardziej trudne do zwalczenia gatunki chwastów zarówno jedno jak i dwuliściennych przestaną być jakąkolwiek konkurencją dla zbóż. Przeprowadzone w IUNG PIB badania w zupełności to udowodniły (rys. 4), bo oprócz chwastów jednoliściennych z łanu zostały wyeliminowane wszystkie gatunki dwuliścienne takie jak: gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, wilczomlecz obrotny, mak polny, przetacznik, fiołek polny czy  rumian polny.

 

\"\"

 

Badania w IUNG PIB  również udowodniły, że Atlantis OD oraz mieszanki z jego udziałem mimo bardzo dużej skuteczności nie są fitotoksyczne dla roślin zbożowych nawet przy dawce dwukrotnie wyższej niż zalecana w praktyce, co związane jest z tym, że Atlantis OD zawiera sejner mefenpyr dietylu 250 g/l. Działanie sejfnera polega z jednej strony na redukcji pobierania i przemieszczania herbicydu do rośliny zbożowej a z drugiej na zakłócaniu działania i usprawnianiu degradacji substancji aktywnych herbicydu w tkankach rośliny chronionej.

Doc. dr hab. Jerzy Grabiński
IUNG PIB Puławy
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here