Autokar wypchany pestycydami. Celnicy udaremnili przemyt

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt blisko 92 kg środków ochrony roślin podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce. Kontrabanda o rynkowej wartości 36 tys. złotych ukryta była w autokarze.

środki ochrony roślin, celnicy, KAS, przemyt środków ochrony roślin, Przemyt środków ochrony roślin

Do udaremnienia próby przemytu pestycydów doszło na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

Celnicy skierowali do szczegółowej kontroli autokar jadący z Ukrainy do Szczecina.

Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli, że w różnych skrytkach autokaru znajdują się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. Było to 366 opakowań o łącznej masie blisko 92 kg.

Do przemytu przyznał się kierowca autokaru, 35- letni obywatel Ukrainy, przeciwko któremu wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grożącej kierowcy, zabezpieczona zostało kwota 8 tys. złotych.

Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu, funkcjonariusze udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 260 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia.

KAS przypomina, ze na przewóz tego typu towaru niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych. Dzięki wzmożonym kontrolom na granicy wschodniej Polski oraz w portach morskich  tylko w 2018 roku udało się wyeliminować 21 ton takich środków.

Redakcja AgroNews, na podst. KAS, fot. KAS

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + seventeen =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE