Bądź ministrem i negocjuj!

Pod tym hasłem w mijającym tygodniu, w ministerstwie rolnictwa obradowali młodzi ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej. W ich role wcielali się uczniowie trzech szkół rolniczych. Warsztaty, których celem była prezentacja procesu decyzyjnego UE, były także okazją do spotkania z kierownictwem resortu.

W imieniu ministra z młodzieżą rozmawiała się podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, która podkreśliła jak ważną rolę dla unijnego społeczeństwa odgrywa Wspólna Polityka Rolna. – Rolnictwo jest strategicznym obszarem gospodarki i w dużym stopniu gwarantuje niezależność zarówno całej Unii Europejskiej jak i poszczególnych państw członkowskich. Wspólna Polityka Rolna jest zatem sumą rozmaitych instrumentów kształtujących i wspomagających prawidłowe funkcjonowanie łańcucha żywnościowego w krajach unijnych – tłumaczyła wiceminister.

Chociaż warsztaty miały charakter gry, to temat „młodzieżowej” Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa był jak najbardziej poważny i prawdziwy, a dotyczył nowego systemu płatności bezpośrednich. Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokoszynie – Sandomierzu, Leśnej Podlaskiej i Starym Lubiejewie przekonali się, jak trudny jest proces podejmowania decyzji w Brukseli.

Spotkania w ministerstwie były jednym z elementów projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura. Celem projektu pod nazwą „Mam swoje zdanie – edukacja dla demokracji w szkołach rolniczych”, jest zmotywowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz dostarczenie im niezbędnej wiedzy z zakresu rolnictwa. Projekt to seria wydarzeń edukacyjnych – szkoleń, warsztatów oraz wyjazdów studyjnych.

Dzięki wizycie w resorcie rolnictwa uczniowie mieli możliwość zdobycia wiedzy o roli i sposobie podejmowania decyzji przez unijne instytucje w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. Po krótkim wykładzie, młodzi ludzie sami przystąpili do stołu negocjacyjnego odgrywając przedstawicieli państw członkowskich. Obrady „młodzieżowej Rady” były obiecujące – jednej z grup udało się wypracować nowe rozwiązanie problemu nierównych stawek płatności bezpośrednich w UE. Mamy nadzieję, że w przyszłości doświadczenia z tych ćwiczeń będą przez młodzież wykorzystane. Niewątpliwie, jest to też sygnał dla „dorosłych” ministrów rolnictwa państw członkowskich, że kompromis w Radzie w tej trudne.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here