Bakto ProFOS doceniony na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2024!

Podczas tegorocznych Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2024, firma PUH „Chemirol” sp. z o.o. została uhonorowana w konkursie imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka za najbardziej innowacyjny i wnoszący istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa – wyróżnienie Kapituły Konkursu otrzymał produkt Bakto ProFOS.

Bakto ProFOS doceniony na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2024!


Wyróżnienie to zostało przyznane w ramach konkursu imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka, który ma na celu nagradzanie najbardziej innowacyjnych i wnoszących istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa produktów. Profesor Szczepan Aleksander Pieniążek był wybitnym polskim naukowcem, profesorem nauk rolniczych, specjalistą w dziedzinie uprawy roślin i nawożenia.

Bakto ProFOS to produkt mikrobiologiczny, który stymuluje uwalnianie fosforanów w glebie. Mikroorganizmy obecne w Bakto ProFOS, dzięki wytwarzanym metabolitom, przekształcają fosfor zapasowy (niedostępny dla roślin) do przyswajalnej formy H2PO4. Dzięki temu w naturalny sposób stymuluj aktywność biologiczną gleby i wspomagają prawidłowy rozwój roślin. Bakto ProFOS uruchamia niedostępne wcześniej zasoby fosforu w glebie i wzmacnia aktywność biologiczną gleby, poprawia odżywianie roślin fosforem, a co za tym idzie – efektywnie wspiera prawidłowy rozwój roślin przez cały okres wegetacji. Bakto ProFOS jest wytworzony w technologii, która ogranicza niekorzystne czynniki zewnętrzne w trakcie stosowania produktu, a jego formulacja płynna z dodatkiem stabilizatorów zapewnia łatwość w stosowaniu, bez specjalnych wymagań do przechowywania. Bakto ProFOS może być stosowany w rolnictwie ekologicznym i jest w pełni kompatybilny z innymi produktami zawierającymi bakterie z rodzaju Bacillus, kwasami humusowymi, nawozami nalistnymi oraz azotowymi, a także ze środkami ochrony roślin.

Bakto ProFOS doceniony na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2024!



Produkt ten pozwala zmniejszyć zużycie mineralnych nawozów fosforowych oraz wapniowych, co wpływa na optymalizację kosztów poniesionych na nawozy mineralne oraz zaangażowanie pracy i maszyn. Ograniczenie stosowania nawozów mineralnych to również ważny krok dla środowiska i klimatu. Bakto ProFOS nie niesie ze sobą ryzyka przenawożenia roślin, nie powoduje eutrofizacji terenów naturalnych i ogranicza emisję gazów cieplarnianych. Stosowanie produktu wzmacnia aktywność mikrobiologiczną gleby i procesy próchnicotwórcze oraz wpiera mikrobiologiczną różnorodność glebową. To właśnie mikroorganizmy odgrywają kluczową rolę w procesach biogeochemicznych, takich jak cykl węgla, azotu i fosforu, a także w procesach degradacji zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, zatem wprost wpływają na jakość gleby. Zwiększenie różnorodności mikroorganizmów glebowych może prowadzić do zwiększenia urodzajności gleby, poprawy jej struktury i zwiększenia odporności na choroby roślin.

Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że nasz produkt Bakto ProFOS zdobył wyróżnienie w Konkursie imienia profesora Szczepana Aleksandra Pieniążka. Produkty mikrobiologiczne w ofercie Chemirolu są stale rozwijane, a bogate portfolio w tym zakresie pozwala dbać o gleby i efektywnie gospodarować potencjałem, jakim dysponuje każde gospodarstwo rolne czy sadownicze. W tym kontekście obok Bakto ProFOS wyróżniają się takie produkty, jak BaktoKompleks, Bakto G-STOP czy BlueN® – powiedział Paweł Kossakowski, Dyrektor Działu Biokontroli.

Bakto ProFOS doceniony na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2024!



Wyróżnienie Kapituły Konkursu im. Prof. Szczepana Pieniążka to nie pierwsza nagroda, jaką zdobył Bakto ProFOS. Produkt zdobył zaufanie tysięcy polskich rolników i został uznany za Innowacyjny Produkt Rolniczy roku 2023. Jego skuteczność potwierdzają też wyniki badań. Według doświadczenia ścisłego przeprowadzonego w 2022 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, aplikacja Bakto ProFOS spowodowała wzrost przyswajalnego fosforu o 4,42 P2O5 mg/100g gleby, co w przeliczeniu na powierzchnię 1 hektara warstwy ornej wynosi średnio około 132 kg dodatkowego fosforu. W analizowanych próbkach gleb wzrosły także poziomy dostępnego potasu, azotu oraz wapnia, wzbogacając warstwę orną 1 hektara średnio o około 106 kg potasu i 9 kg azotu i aż 190 kg wapnia.

Nawożenie jest jednym z kluczowych elementów rolnictwa i ogrodnictwa, ale jednocześnie stanowi wyzwanie dla branży Agro. W ciągu ostatniego stulecia ilość szkodliwych związków w wodzie, glebie i powietrzu podwoiła się, co jest wynikiem powszechnego stosowania sztucznych nawozów. W długoterminowej perspektywie poprawienia stanu gleby w polskich gospodarstwach rozwiązaniem może być stosowanie właśnie takich produktów, jak Bakto ProFOS.

Źródło i fot.: Chemirol

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN kontroluje przejścia graniczne z Ukrainą

Granica polsko-ukraińska jest równocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. W związku z natężonym ruchem granicznym towarów, w Oddziałach Granicznych na granicy z Ukrainą, zwiększono obsadę...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics