Banany robią karierę

Na banany wydajemy rocznie ponad 1 mld zł, co przekłada się na 375 tys. ton (wg GUS). Na statystycznego Polaka przypada ponad 7 kg. rocznie. To wciąż mniej niż średnia unijna, która wynosi 10 kg, ale tendencja jest zdecydowanie wzrastająca.

 

\"rolnictwo,

 

Z badań CBOS wynika, że rośnie nie tylko spożycie bananów, ale także świadomość konsumencka Polaków. Aż 71 proc. respondentów deklaruje sprawdzanie składów lub pochodzenia produktów. Z kolei 54 proc. chce dbać o swoje zdrowie i pogłębiać wiedzę na temat diety. Jedna trzecia krytycznie ocenia zjadanie zbyt dużej porcji niezdrowych przekąsek i słodyczy. Być może właśnie dlatego banany stały się zaraz po jabłkach najbardziej popularnymi owocami i wartościowym uzupełnieniem diety.

Zawierają m.in. szczególnie dużo potasu (500 mg w jednej sztuce), wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, magnez, żelazo; mają prawie tyle pektyn co jabłka, a na dodatek kilka witamin: B1, 2, 3, 6, C, E i K. Dlatego lista dobrodziejstw jest obfita:  wzmacniają serce, poprawiają pamięć i koncentrację, dodają sił oraz wspomagają   regenerację organizmu (słynna przekąska Adama Małysza) i zapewniają zdrowy sen.

Najbardziej cenione są banany w jakości BIO – zauważa Robert Sikorski, prezes firmy Agro Select, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” – Owoce i warzywa BIO to odpowiedź na rozwijający się trend zdrowego odżywiania, rosnącą świadomość konsumencką i troskę o naszą planetę.

Konsumenci coraz częściej wybierają produkty BIO, ponieważ nie tylko nie są naszpikowane fosforanami i metalami ciężkimi, ale również gwarantują najwyższą jakość w danej kategorii. Do Polski importujemy produkty BIO. Wprowadziliśmy na rynek markę „BIO warto!”(nazwa przedsięwzięcia promującego zalety BIO żywności, wspomagającego pracę BIO rolników, informującego o zachowaniu zasad sprawiedliwego handlu z tymi producentami)  –  wyjaśnia prezes Agro Select.

Agro Select to polska firma zajmująca się importem warzyw i owoców najwyższej jakości. Obecnie import obejmuje jedynie BIO banany z jednego z​ najczystszych regionów świata – Dominikany, jednak przychylność rynku sprawia, że plany firmy obejmują również sprowadzanie owoców cytrusowych. –  Łączymy w sobie elastyczność małej firmy i doświadczenie dużych przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do naszych owoców, mamy staż. W tym biznesie przez wiele lat zdobywałem doświadczenie w dużych korporacjach, dziś z powodzeniem wykorzystuję je, współpracując z kontrahentami z całego świata. – mówi Robert Sikorski z Agro Select.

Co istotne, opisywana firma postawiła głównie na współpracę z Dominikaną. – Rolnictwo na Dominikanie nie jest wspomagane agrochemią, opiera się na naturalnych metodach uprawy, co pozwala uzyskać BIO certyfikację. Dominikana leży dużo bliżej Polski niż konkurencyjne tereny zbiorów, dlatego czas transportu jest dużo krótszy –  mówi Carlos Gonzalez Tejera  – utytułowany i zasłużony promotor żywności wysokiej jakości z różnych stron świata.

– W naszej ofercie już wkrótce znajdą się polskie warzywa: buraki ćwikłowe, cebula, marchew, pietruszka, seler   i ziemniaki. Liczymy na współpracę z polskimi rolnikami, którzy gotowi są dostarczać warzywa z kategorii BIO. W realizacji planów Agro Select pomoże na pewno partner strategiczny w postaci Stowarzyszenia „Polska Ekologia” – dodaje Robert Sikorski.

Rosnąca świadomość Polaków i obserwacja rynku zachodniego stwarzają niepowtarzalne okazje biznesowe – nie   tylko dla firmyAgro Select. Z badań wynika, że będziemy kupować coraz bardziej świadomie. W końcu nie opłaca
się oszczędzać na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. BIO warto  – to doskonała odpowiedź polskiej firmy na zmieniające się potrzeby konsumentów.

 

Redakcja AgroNews,fot.:pixabay.com,
Źródło:Agro Select

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,885ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE