Bardzo duże wzrosty na rynku przyczep rolniczych

Syczeń przyniósł rejestrację 525 nowych przyczep rolniczych. To o 26 proc. więcej niż w grudniu oraz o 59 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

przyczepa, przyczepy rolnicze, Metal fach, Pronar, Wielton

– Popyt na nowe przyczepy rolnicze wzrósł w styczniu w 12 na 16 województw, zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Liczba rejestracji przekroczyła także 500, co nie zdarza się często poza szczytem sezonu przypadającym na miesiące letnie. Można więc mówić  o zdecydowanie optymistycznym otwarciu roku na rynku przyczep rolniczych – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Najpopularniejsze marki

Największy udział w rynku, podobnie jak w poprzednich miesiącach, odnotowała marka Pronar. W styczniu wydano tablice do 257 nowych przyczep od producenta z Narwi, co oznacza 48 proc. wzrost w stosunku do grudnia oraz 88 proc. wzrost w porównaniu do stycznia ub. roku. Na drugim miejscu umocnił się Metal-Fach, z 73 rejestracjami. Dla firmy z Sokółki oznacza to 35 proc. wzrost sprzedaży w porównaniu do grudnia oraz 62 proc. wzrost w stosunku do stycznia 2019. Trzecią najpopularniejszą marką był w styczniu Wielton, z wolumenem 32 rejestracji (o 14 proc. więcej niż w grudniu i o 52 proc. więcej niż w styczniu ub. roku).

Mało chętnych na nowe ciągniki. Zaskakująca zmiana na podium

Główne kategorie tonażowe

Najbardziej poszukiwaną grupą pojazdów były w styczniu przyczepy o ładowności od 10 do 13 ton. Zarejestrowano ich aż 132 – o 18 proc. więcej niż w grudniu oraz o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Rosnącym zainteresowaniem cieszyły się także lżejsze przyczepy, o ładowności 5-6 ton. 91 rejestracji w tej kategorii tonażowej oznacza 122 proc. wzrost w porównaniu do grudnia oraz 107 proc. wzrost sprzedaży w stosunku do stycznia ub. roku. Podobnie jak w grudniu, trzecią najczęściej kupowaną kategorią tonażową przyczep było 13-17 ton. W tym przypadku 53 rejestracje w styczniu przekładają się na 10 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz 51 proc. wzrost w porównaniu do stycznia ub. roku.

Sprzedaż przyczep w regionach

Najbardziej chłonnym rynkiem na przyczepy rolnicze ponownie okazała się Lubelszczyzna. W styczniu 2020 w woj. lubelskim wydano tablice do 86 nowych przyczep. To o 19 proc. więcej niż w grudniu oraz aż 169 proc. więcej niż w styczniu ub. roku. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze z 66 rejestracjami (38 proc. więcej niż w grudniu i 20 proc. więcej niż w styczniu 2019). Trzecim największym rynkiem okazało się Podlasie – 56 rejestracji, o włos (1 przyczepę) wyprzedzające w styczniu Wielkopolskę. Dane z woj. podlaskiego oznaczają wzrost zapotrzebowania na przyczepy rolnicze o 27 proc. w stosunku do grudnia oraz o 155 proc. w porównaniu do stycznia ub. roku.

Redakcja AgroNews, fot. Pronar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here