Bayer nagradza za zrównoważone praktyki rolne

Beata i Piotr Kondraccy zostali laureatami nagrody Bayer dla najbardziej zrównoważonego gospodarstwa. Wyróżnienie przyznano w tym roku po raz pierwszy.

 

– Rolnictwo powinno stawać się bardziej zrównoważonym, dlatego Bayer – również dzięki tej nagrodzie – propaguje zasady dobrej praktyki rolniczej – mówi Joerg Rehbein, Head of Central & Eastern Europe Crop Science, Bayer – Pojęcie rolnictwa zrównoważonego ma trzy wymiary: ekonomiczny, środowiskowy i społeczny; ma na celu zwiększanie zysku rolnika przy jednoczesnej ochronie środowiska i podwyższaniu jakości życia.

Rolnicy doceniają rolnictwo zrównoważone

Badania firmy Bayer, przeprowadzone wśród polskich rolników  dowodzą, że 62 proc. z nich docenia zrównoważone rolnictwo, a połowa jest przekonana, że jego znaczenie będzie rosło. 83 proc. rolników zna pojęcie zrównoważonego rolnictwa, utożsamiając je przede wszystkim z praktykami agrotechnicznymi i środowiskowymi (zmianowanie, racjonalne nawożenie, bezpieczna produkcja, ochrona środowiska).

Państwo Kondraccy z miejscowości Górne w powiecie łęczyńskim prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 100 ha. Uprawiają buraki cukrowe, pszenicę, jęczmień, żyto hybrydowe, groch – częściowo z przeznaczeniem na paszę dla trzody chlewnej. Stado podstawowe liczy ponad 50 loch, a rocznie sprzedaje się ponad 1000 tuczników. Różnorodność upraw sprzyja prawidłowemu zmianowaniu i zachowaniu struktury gleby. Stosowane są też poplony, a w ochronie roślin – precyzyjny opryskiwacz. Budynki inwentarskie wyposażono w kojce porodowe, automatyczną wentylację, linie do zadawania pasz i usuwania odchodów. W gospodarstwie znajduje się magazyn środków ochrony roślin z zamykanymi szafkami oraz matami chłonnymi na wypadek rozszczelnienia.

Kondraccy najlepsi!

Jurorzy konkursu podkreślają, że Państwo Kondraccy od lat przywiązują ogromne znaczenie do bezpieczeństwa w gospodarstwie, a ich obejście cechuje ogromny porządek. – W gospodarstwie skrupulatnie przestrzega się zasad BHP i bioasekuracji – mówi Teresa Kucharska ze Stowarzyszenia Polski Klub Rolnik-Farmer Roku, organizatora konkursu pod tym tytułem. – Państwo Kondraccy propagują zasady dobrej zrównoważonej praktyki rolniczej nie tylko poprzez przykład gospodarowania, ale także przez prowadzenie w swoim gospodarstwie pokazów i szkoleń. Nakręcono tu również film o zasadach BHP w rolnictwie.

Piotr Kondracki podkreśla jak ważne jest stosowanie odpowiedzialnych praktyk na co dzień: – Odkąd sam uległem wypadkowi w gospodarstwie, uważam na każdy szczegół w swojej codziennej pracy. Zawsze podkreślam, że uważność to podstawa. Odpowiedzialne praktyki rolne rozumiem również jako stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami czy dbałość o dobrostan zwierząt. Tu rownież ważna jest dbałość o najmniejsze detale – choćby o to, by wygrodzenia dla zwierząt były wykonane z materiałów o gładkich powierzchniach, aby trzoda się nie kaleczyła.

W nagrodę od firmy Bayer laureaci otrzymali profesjonalną stację meteorologiczną. W wyborze laureata wyróżnienia dla zrównoważonego gospodarstwa, jurorów konkursu „Rolnik-Farmer Roku” wspierało Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego.

Informacja o konkursie Rolnik – Farmer Roku
W XXIV edycji konkursu „Rolnik – Farmer Roku“ udział wzięło ponad 300 rolników z całej Polski. Na podstawie wizytacji w blisko 30 gospodarstwach finalistów, jurorzy wybrali 10 zwycięzców, którzy zdobyli tytuł „Rolnik – Farmer Roku“ w różnych kategoriach. Dalsze informacje: www.farmer-roku.pl.

Tekst i fot.: Bayer
REdakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here