Będą negocjacje ws. zakazu importu wieprzowiny z Litwy

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy spotkają się w tym tygodniu na negocjacjach w sprawie handlu wieprzowiną – poinformował wczoraj Saulius Skvernelis, premier Litwy po telefonicznej rozmowie z Mateuszem Morawieckim, szefem polskiego rządu.

Saulius Skvernelis, premier Litwy, ASF, rolnik, import wieprzowiny z Litwy, protest rolników, import wieprzowiny, Litwa
Saulius Skvernelis, premier Litwy

Premier Litwy Saulius Skvernelis i premier Polski Mateusz Marowiecki odbyli wczoraj rozmowę telefoniczną. Temat dotyczył zakazu importu do Polski litewskiej wieprzowiny i trzody chlewnej z tzw. stref czerwonych ASF. Polska wprowadziła taki zakaz w grudniu ubiegłego roku po proteście rolników na autostradzie A2.

– Zgodziliśmy się, że problem musi zostać rozwiązany. Zainicjowaliśmy konsultacje i proces negocjacyjny. W najbliższym czasie powinno się odbyć spotkanie ministrów rolnictwa obu krajów. W razie potrzeby dołączą szefowie służb bezpośrednio odpowiedzialnych za ten sektor – mówi premier Skvernelis.

Rozmowy ministrów w tym tygodniu w Berlinie

Spotkanie ministrów rolnictwa obu krajów ma się odbyć w tym tygodniu w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa. Ostateczna decyzja o wznowieniu handlu powinna zostać podjęta przez polskiego ministra rolnictwa.

Litewski rząd poinformował także, że wczoraj warunki dwustronnego handlu żywymi świniami zostały omówione przez szefów państwowych służb weterynaryjnych Litwy i Polski: Dariusa Remeika i dr. Pawła Niemczuka.

Litwa weźmie odwet?

Kilka dni temu, przed rozmową z szefem polskiego rządu, premier Skvernelis zapowiedział, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, Litwa w odwecie wprowadzi zakaz wwozu wieprzowiny z Polski.

Kamila Szałaj, na podst. Kancelaria Premiera Litwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here