Będą zmiany w transporcie zwierząt? Są pierwsze postulaty

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z przedstawicielami wiodących organizacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt.

Wiceminister Jacek Czerniak słucha wypowiedzi uczestników spotkania (fot. MRiRW)
Będą zmiany w transporcie zwierząt? Są pierwsze postulaty

Konieczność szerszej dyskusji

Wiceminister Czerniak poprosił przedstawicieli organizacji o sprecyzowanie najistotniejszych postulatów, które w ich ocenie w szczególności powinny zostać wzięte pod uwagę. Postulaty te są, jak zaznaczył wiceminister, częścią szerszej dyskusji, która powinna uwzględniać także przedstawicieli rolników i innych podmiotów zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Postulaty organizacji: ochrona zwierząt podczas transportu

W trakcie spotkania w MRiRW organizacje przedstawiły szereg spostrzeżeń dotyczących wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Dostrzeżono poprawę względem aktualnie obowiązujących przepisów, m.in. w obszarach zapewnienia zwierzętom zwiększonej powierzchni podczas transportu oraz większego wykorzystania narzędzi cyfrowych ułatwiających egzekwowanie przepisów.

Ochrona zwierząt wycofanych z produkcji oraz nieodsadzonych

Jako niewystarczającą uznano ochronę zwierząt wycofanych z produkcji oraz nieodsadzonych, w szczególności cieląt, wskazując, że nie jest możliwe przeprowadzenie takiego transportu z zaspokojeniem wszystkich naturalnych potrzeb tej grupy zwierząt.

Długość czasu trwania transportu

Zwrócono uwagę na ryzyko obchodzenia przepisów dotyczących długości czasu trwania transportu w zależności od przeznaczenia zwierząt i potrzebę większej precyzji w formułowaniu niektórych definicji. Przedstawiono również własne doświadczenia i wnioski wynikające z praktyki stosowania rozporządzenia aktualnie obowiązującego. Istotnym elementem poprawy dobrostanu zwierząt, w ocenie uczestniczących w spotkaniu organizacji, jest również wzmocnienie nadzoru rozumiane jako wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej.

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Compassion in World Farming Polska, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Green REV Institute, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva i Eurogroup for Animals. Organizacje te od lat aktywnie uczestniczą w dyskusji nt. poprawy dobrostanu zwierząt.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Wystarczy że rolnicy który kupił i sprzedał cielaka wypełniał w księgi rejestracji Bydła punkt 10 . Przewozu cieląt powyżej 50 km Nr przewoźnika weterynarii. WE 22 grudnia 2004 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics