Będzie cena gwarantowana owoców i wzmożone kontrole rynku

Rząd zajął się problemami sadowników i producentów warzyw. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwiększający efektywność działań kontrolnych na niektórych rynkach rolnych. Premier Morawiecki zapowiedział także, że będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich i cena gwarantowana  owoców.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, owoce, cena owoców, cena gwarantowana, Morawiecki, kontrola rynku owoców i warzyw

Cena gwarantowana, umowa kontraktacyjna

Ta wiadomość powinna ucieszyć sadowników. Wczoraj na antenie TVP Info premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich. Poza tym cena na owoce ma być gwarantowana.

Umowy kontraktacyjne mają pomóc w walce z zaniżaniem cen w skupach.

Większe kontrole rynku

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy, pozwalający na  wzmożone kontrole owoców i warzyw importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej.

Prace nad tym projektem zostały podjęte w resorcie rolnictwa w związku ze zgłaszanym nasilającym się procederem przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawania ich jako polskie.

Przepisy mają na celu przede wszystkim:

  • usprawnienie przeprowadzania kontroli przez służby Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poprzez możliwość zastosowania imiennego okresowego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, a także możliwość zastosowania pewnych wyłączeń przepisów Prawa przedsiębiorców w zakresie kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
  • zwiększenie kar nakładanych za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw wprowadzanych do obrotu poprzez zmianę dotychczas stosowanych grzywien na kary pieniężne wymierzane w drodze decyzji administracyjnych;
  • nakładanie kar za brak dokumentów towarzyszących, pozwalających na weryfikację informacji o pochodzeniu tych produktów;
  • zwiększenie kar za wprowadzanie lub przemieszczanie na terytorium RP roślin, produktów roślinnych i przedmiotów szczególnie podatnych na porażenie przez organizmy kwarantannowe bez wymaganych dokumentów, pozwalających na identyfikację ich państwa pochodzenia, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa fitosanitarnego kraju, a w konsekwencji na poprawę konkurencyjności polskiej żywności pochodzenia roślinnego.

Rolnicy domagają się działań

Te działania rządu to odpowiedź na protesty producentów warzyw i owoców. Gospodarze domagają się zdecydowanej reakcji rządu na niskie ceny skupu.

– My, jedna trzecia polskiego społeczeństwa, produkujący na polskie stoły, na których jeszcze królują polskie mięsa, polskie owoce i polskie warzywa, dzisiaj wyszliśmy na ulicę. Protestujemy przeciwko bezsilności państwa, od którego nie chcemy jałmużny, ale tylko spełnienia swoich podstawowych funkcji, w tym kontroli nad monopolistycznymi praktykami, których nie jesteście w stanie wykazać i nie wykażecie – napisali w liście do  premiera.

Jutro w ministerstwie mają odbyć się rozmowy z rolnikami. Kilka dni temu na antenie Polsatu minister Jacek Sasin poinformował, że prawdopodobnie włączy się w nie premier.

Redakcja AgroNews

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko fajnie tylko kiedy ta cena będzie ustatlana? Chodzi nam o to, żeby umowy podpisywać np. z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem!

  2. cena gwarantowana dożnie sadownictwo i tyle po prostu 50 lat komuny i 25 lat komuny Bis zrobiły ludziom z mózgu sieczkę…. Rząd finansuje maliny na Ukrainie a teraz będzie kontrolował co wyprodukowali??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here