Będzie więcej pszenicy. Strategie Grains podnosi prognozy

Francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła szacunek tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej aż o 2 mln ton do rekordowej wysokości 149,5 mln ton, uwzględniając wyższe od wcześniej oczekiwanych wyniki produkcji w krajach bałtyckich, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Oznacza to poziom produkcji tego gatunku o 400 tys. ton przekraczający poprzedni rekord, odnotowany w zeszłym roku – informują analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Według danych FAMMU/FAPA, korekta szacunków produkcji pszenicy przełożyła się na podniesienie prognozowanych zapasów końcowych tego gatunku w UE do 18,4 mln ton, tj. o 4,9 mln ton powyżej poziomu początkowego. Do podwyższenia prognozy unijnych rezerw pszenicy zwyczajnej na koniec bieżącego sezonu przyczyniło się również obniżenie przewidywanego zużycia na cele paszowe (o 500 tys. ton) na korzyść kukurydzy oraz negatywna korekta (także o 500 tys. ton) prognozowanego eksportu – do 26,5 mln ton.  

Poza tym Strategie Grains podwyższyło prognozę importu pszenicy z  krajów trzecich – o 500 tys. ton do 3,6 mln ton, ze względu na poprawę konkurencyjności ukraińskiej pszenicy odnotowywaną w ostatnim okresie.  

Czytaj także:
Zbiory buraków dużo gorsze, cukru też będzie mniej

Jak informuja analitycy FAMMU/FAPA, kolejną dokonaną korektą było podwyższenie szacunku zbiorów kukurydzy – o 200 tys. ton do 57,6 mln ton. Oznacza to jednak w dalszym ciągu poziom zbiorów o 24% poniżej zeszłorocznego rekordu. Kukurydza jest gatunkiem, którego uprawy w największym stopniu ucierpiały z powodu letnich upałów i suszy. SG podniosło także szacunek zbiorów jęczmienia – o 200 tys. ton do 60,6 mln ton.  

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here