Będziemy handlować z Katarem? Jest zainteresowanie polską ofertą rolno-spożywczą

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik wziął udział w wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Katarze w związku z 5. Konferencją ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych. Wiceminister Bartosik rozmawiał z Ministrem ds. Miejskich Państwa Katar nt. możliwości rozwoju handlu rolno-spożywczego z Katarem.

Rozmowy podczas wizyty sekretarza stanu Ryszarda Bartosika w Katarze

W 5. Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych uczestniczyła polska delegacja pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy okazji konferencji 5 marca 2023 r. w stolicy Kataru Dosze odbyło się spotkanie z ministrem ds. miejskich Państwa Katar, Abdullah bin Abdulaziz bin Turki Al Subaie.

Stanowisko strony polskiej

W trakcie spotkania z ministrem Al Subaie wiceminister Bartosik poinformował, że Polska jest liczącym się w Unii Europejskiej i na świecie producentem i eksporterem towarów rolno-spożywczych. Dodał, że od czasu naszego wejścia do UE wartość polskiego eksportu rolnego wzrosła ponad 7-krotnie  i osiągnęła w 2022 r. (według wstępnych danych) prawie 48 miliardów euro.

Sekretarz stanu podkreślił zainteresowanie polskich firm rynkiem katarskim oraz gotowość do zwiększenia polskiego eksportu rolnego do Kataru, w tym zboża, produktów drobiowych i owoców.

Stanowisko strony katarskiej

Minister Al Subaie poinformował, że Państwo Katar stara się importować produkty spożywcze z wielu kierunków i wyraził zainteresowanie polską ofertą rolno-spożywczą. Zaprosił także stronę polską na wizytę roboczą w celu przedstawienia osiągnięć miejscowych przetwórców.

Polska delegacja na konferencji

Podczas wizyty w Katarze wiceminister Bartosik wziął też udział w sesji nt. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w ramach Forum Sektora Prywatnego – jednego z wydarzeń towarzyszących 5. Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych. W roli głównego mówcy wystąpił prezydent Andrzej Duda.

Ziemia wraca w ręce rolników. KOWR uruchamia przetarg na dzierżawę

Polski prezydent poruszył temat wsparcia państw najsłabiej rozwiniętych w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego. Zaoferował gotowość strony polskiej do dzielenia się doświadczeniami w odniesieniu do modernizacji sektora rolnego. Zwrócił uwagę na możliwość rozwoju relacji handlowych z naszym krajem.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co wynika z listy firm importujących zboże?

Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics