Bez oszacowania strat rolnicy nie dostaną pomocy

O jak najszybsze powoływanie komisji szacujących straty suszowe w gospodarstwach rolnych apeluje i minister rolnictwa, i wojewodowie.

W miniony poniedziałek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wystąpił oraz do podległych mu samorządów o wnioskowanie w sprawie powołania komisji szacujących straty spowodowane suszą. Zaapelował o bezzwłoczne składanie wniosków o powołanie komisji.

Apeluję o pilne przekazywanie wniosków o powołanie komisji szacującej straty w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz o ścisłą współpracę jednostek samorządu terytorialnego z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Mazowiecką Izbą Rolniczą. To w znacznym stopniu usprawni proces powoływania komisji i możliwości szybkiego oszacowania strat. Będzie miało to istotny wpływ na uzyskanie pomocy przez poszkodowanych  – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wycena strat musi nastąpić przed żniwami, które ze względu na szybszy proces wegetacji roślin, są w tym roku znacznie przyspieszone.

Rolnicy nie zostaną bez pomocy

O jak najszybsze składnie wniosków do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty zaapelował także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zaznaczając, że od tego zależy sprawne uzyskiwanie pomocy.

Żeby uruchomić instrumentarium pomocy  trzeba w miarę precyzyjny sposób określić szkody. To pilne zadanie dla samorządów i administracji rządowej w regionach. Jeżeli tego nie rozumieją, to szkodzą swoim rolnikom, a im jest potrzebna pomoc – dodał minister.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa  susza “wypunktowała” jednak nie tylko różnice w opadach w różnych regionach, ale również jakość gleb, ilość substancji organicznych w glebie, zaniedbania w sferze gospodarki wodnej z lat poprzednich.

Musimy wreszcie po dziesiątkach lat wprowadzić nowoczesne zarządzanie wodą: retencja, instalacje wodne, szukanie  sposobów jak oszczędzać wodę oraz roślin odporniejszych na niedostatki czy nierówny rozkład opadów w okresie wegetacyjnym – mówił szef resortu rolnictwa.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

Zagrożenie suszą, według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) występuje na 4 mln ha wśród upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

 Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Redakcja AgroNews, fot. UW Mazowsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here