Ministerstwo Rolnictwa odpowiedziało na wniosek izb rolniczych dotyczący możliwości zwiększenia płatności dobrostanowej dla owiec i kóz w ramach ekoschematu – Dobrostan zwierząt, ze względu na duży spadek ich pogłowia.
Stawki płatności nie mogą zostać podwyższone bez zmiany PS WPR
Ministerstwo wskazało, że płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt stanowią rekompensatę utraconych korzyści i dodatkowych kosztów związanych z realizacją wymogów ekoschematu w zakresie stosowania w produkcji zwierzęcej praktyk wykraczających ponad obowiązujące lub powszechnie stosowane standardy. Obecne maksymalne stawki płatności zostały wyliczone przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy i są zawarte w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), co oznacza, że nie mogą zostać podwyższone bez zmiany PS WPR. Płatności za rok 2023 są wypłacane w przewidzianej w PS WPR wysokości maksymalnej.
Za mały budżet, za duże zainteresowanie
Należy mieć na uwadze, że budżet ekoschematu Dobrostan zwierząt jak i innych ekoschematów, jest ściśle określony, a zwiększenie stawek płatności dobrostanowej wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na środki. Ze względu na wprowadzenie nowej płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt (płatności dla rolników utrzymujących zwierzęta zgodnie z wymogami krajowych systemów jakości QMP/QAFP) oraz planowany nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”, jak również większe zainteresowanie ekoschematem „Dobrostan zwierząt” wśród rolników (w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniej kampanii), budżet PS WPR przeznaczony na ekoschematy może okazać się niewystarczający na dokonanie korekt wysokości stawek płatności. Szczegółowa analiza możliwości w tym zakresie będzie mogła być przeprowadzona po zakończeniu naboru wniosków.
Opracowanie: Paweł Dopierała
WIR