Bezpieczeństwo pracy w sektorze rolniczym – poznaj innowacyjne rozwiązania, które pomogą ci o nie zadbać!

Rolnictwo uchodzi za jedną z mniej bezpiecznych branż, choć oczywiście w dużej mierze zależy to od specyfiki produkcji – przy pracy w hodowli zwierząt zagrożenia są nieco inne niż w przypadku uprawy roślin. Ryzyko można jednak znacznie ograniczyć, korzystając z nowoczesnej technologii. Jak rolnik może zadbać o bezpieczeństwo pracy?

 

Według danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 40–60% przypadków zachorowań rolników stanowią choroby pyłopochodne – dotyczy to zarówno hodowli zwierząt, jak i uprawy roślin. Zagrożenia pyłami pochodzą m.in. od pyłków zbóż, grzybów w spleśniałym zbożu, nawozów, amoniaku, środków ochrony roślin oraz kontaktu z inwentarzem. Ponadto dużym problemem są choroby odzwierzęce, takie jak pryszczyca, włośnica, borelioza i toksoplazmoza oraz gąbczaste zwyrodnienie mózgu (źródło: www.krus.gov.pl). Wiele ze szkodliwych czynników można ograniczyć, stosując się do zasad higieny i poprzez wykorzystywanie innowacyjnej technologii, która pozwala utrzymywać otoczenie w czystości.

Nowoczesne rozwiązanie, które przychodzi w sukurs rolnikom

Choroby i zagrożenia w sektorze rolniczym można zminimalizować przez utrzymywanie higieny w gospodarstwie. Bardzo ważne jest regularne odkażanie (mycie) pomieszczeń, w których znajduje się inwentarz. Często zaniedbywanym elementem jest także czyszczenie maszyn, co zwiększa stopień roznoszenia się patogenów chorobotwórczych, szkodników czy pasożytów. Dlatego jednym z podstawowych urządzeń w gospodarstwie rolnym jest myjka wysokociśnieniowa. Ze względu na potrzebę częstego użytkowania nie opłaca się na niej nadmiernie oszczędzać.

Wybór jest bardzo duży, przy czym warto postawić na sprzęty z wyższej półki. Do takiej grupy należy na przykład urządzenie wysokociśnieniowe HDS 8/18-4 M firmy Kärcher. Podgrzewa temperaturę wody (80–155°C lub do 60°C w trybie „eco!efficiency”), dzięki czemu umożliwia czyszczenie nawet silnych zabrudzeń, tłuszczów i dezynfekcję pomieszczeń (ograniczając przy tym zużycie paliwa nawet o 20%); posiada też opcję monitoringu emisji spalin.

Wykorzystanie środków zmiękczających wodę (RM 110 i RM 111 ASF) pozwala na czyszczenie maszyn i sprzętów bez odkładania się kamienia czy ryzyka korozji. HDS 8/18-4 M został wyposażony w czterobiegunowy silnik przystosowany do długiej pracy, dlatego sprzęt nadaje się do wykorzystania także w dużych gospodarstwach. Taki długotrwały tryb pracy bywa konieczny – czyszczenie pomieszczeń może trwać wiele godzin. Powyższy sprzęt posiada duże koła i dobrze wyważony środek ciężkości, dzięki czemu jest mobilny i komfortowy w użytkowaniu.

Technologie, które ograniczą zanieczyszczenia i hałas

 

Przed wejściem do budynków gospodarskich czy inwentarzowych należy układać maty dezynfekujące. To skuteczny sposób zabezpieczenia przed wnoszeniem do środka bakterii, grzybów czy innych szkodliwych mikroorganizmów. Aby maty były skuteczne, regularnie należy napełniać je płynem dezynfekującym. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa rolnika i jego inwentarza ma instalacja w pomieszczeniach wydajnych systemów wentylacyjnych. Nadmiar pyłów można usuwać z użyciem odkurzacza przemysłowego z systemem automatycznego oczyszczania filtra.

Oddzielną uwagę rolnik powinien poświęcić kwestii nadmiernego hałasu. Ekspozycja na hałas nie może przekraczać 85 dB w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy. Tymczasem z reguły przekraczana jest zarówno liczba decybeli, jak i czas wystawienia na hałas. Głównym źródłem hałasu jest ciągnik rolniczy (75–100 dB) i różne inne urządzenia (np. opryskiwacze – 85–100 dB). Dlatego warto zwracać uwagę na te parametry przy zakupie maszyn i sprzętu, a także regularnie je konserwować. Rolnik ma natomiast mniejszy wpływ na inwentarz – świnie w czasie karmienia mogą generować hałas o natężeniu 95–105 dB. Dlatego do pracy poza standardowym ubiorem ochronnym powinno się wykorzystywać także ochronniki słuchu lub słuchawki wyciszające. Warto postawić na nowoczesne i innowacyjne słuchawki posiadające opcje cyfrowego tłumienia hałasu.

Dbanie o bezpieczeństwo pracy w sektorze rolnym nie powinno wynikać tylko z regulacji prawnych. Przy długotrwałej pracy i zagrożeniach różnego pochodzenia to konieczność – tylko w taki sposób można ograniczyć ryzyko utraty zdrowia. Warto korzystać z nowoczesnych technologii, które nie tylko ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, ale na dłuższą metę także ratują zdrowie.

Źródło i fot.: Kärcher

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here