Bezpieczeństwo pracy w sektorze rolniczym – poznaj innowacyjne rozwiązania, które pomogą ci o nie zadbać!

Rolnictwo uchodzi za jedną z mniej bezpiecznych branż, choć oczywiście w dużej mierze zależy to od specyfiki produkcji – przy pracy w hodowli zwierząt zagrożenia są nieco inne niż w przypadku uprawy roślin. Ryzyko można jednak znacznie ograniczyć, korzystając z nowoczesnej technologii. Jak rolnik może zadbać o bezpieczeństwo pracy?

 

Według danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 40–60% przypadków zachorowań rolników stanowią choroby pyłopochodne – dotyczy to zarówno hodowli zwierząt, jak i uprawy roślin. Zagrożenia pyłami pochodzą m.in. od pyłków zbóż, grzybów w spleśniałym zbożu, nawozów, amoniaku, środków ochrony roślin oraz kontaktu z inwentarzem. Ponadto dużym problemem są choroby odzwierzęce, takie jak pryszczyca, włośnica, borelioza i toksoplazmoza oraz gąbczaste zwyrodnienie mózgu (źródło: www.krus.gov.pl). Wiele ze szkodliwych czynników można ograniczyć, stosując się do zasad higieny i poprzez wykorzystywanie innowacyjnej technologii, która pozwala utrzymywać otoczenie w czystości.

Nowoczesne rozwiązanie, które przychodzi w sukurs rolnikom

Choroby i zagrożenia w sektorze rolniczym można zminimalizować przez utrzymywanie higieny w gospodarstwie. Bardzo ważne jest regularne odkażanie (mycie) pomieszczeń, w których znajduje się inwentarz. Często zaniedbywanym elementem jest także czyszczenie maszyn, co zwiększa stopień roznoszenia się patogenów chorobotwórczych, szkodników czy pasożytów. Dlatego jednym z podstawowych urządzeń w gospodarstwie rolnym jest myjka wysokociśnieniowa. Ze względu na potrzebę częstego użytkowania nie opłaca się na niej nadmiernie oszczędzać.

Wybór jest bardzo duży, przy czym warto postawić na sprzęty z wyższej półki. Do takiej grupy należy na przykład urządzenie wysokociśnieniowe HDS 8/18-4 M firmy Kärcher. Podgrzewa temperaturę wody (80–155°C lub do 60°C w trybie „eco!efficiency”), dzięki czemu umożliwia czyszczenie nawet silnych zabrudzeń, tłuszczów i dezynfekcję pomieszczeń (ograniczając przy tym zużycie paliwa nawet o 20%); posiada też opcję monitoringu emisji spalin.

Wykorzystanie środków zmiękczających wodę (RM 110 i RM 111 ASF) pozwala na czyszczenie maszyn i sprzętów bez odkładania się kamienia czy ryzyka korozji. HDS 8/18-4 M został wyposażony w czterobiegunowy silnik przystosowany do długiej pracy, dlatego sprzęt nadaje się do wykorzystania także w dużych gospodarstwach. Taki długotrwały tryb pracy bywa konieczny – czyszczenie pomieszczeń może trwać wiele godzin. Powyższy sprzęt posiada duże koła i dobrze wyważony środek ciężkości, dzięki czemu jest mobilny i komfortowy w użytkowaniu.

Technologie, które ograniczą zanieczyszczenia i hałas

 

Przed wejściem do budynków gospodarskich czy inwentarzowych należy układać maty dezynfekujące. To skuteczny sposób zabezpieczenia przed wnoszeniem do środka bakterii, grzybów czy innych szkodliwych mikroorganizmów. Aby maty były skuteczne, regularnie należy napełniać je płynem dezynfekującym. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa rolnika i jego inwentarza ma instalacja w pomieszczeniach wydajnych systemów wentylacyjnych. Nadmiar pyłów można usuwać z użyciem odkurzacza przemysłowego z systemem automatycznego oczyszczania filtra.

Oddzielną uwagę rolnik powinien poświęcić kwestii nadmiernego hałasu. Ekspozycja na hałas nie może przekraczać 85 dB w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy. Tymczasem z reguły przekraczana jest zarówno liczba decybeli, jak i czas wystawienia na hałas. Głównym źródłem hałasu jest ciągnik rolniczy (75–100 dB) i różne inne urządzenia (np. opryskiwacze – 85–100 dB). Dlatego warto zwracać uwagę na te parametry przy zakupie maszyn i sprzętu, a także regularnie je konserwować. Rolnik ma natomiast mniejszy wpływ na inwentarz – świnie w czasie karmienia mogą generować hałas o natężeniu 95–105 dB. Dlatego do pracy poza standardowym ubiorem ochronnym powinno się wykorzystywać także ochronniki słuchu lub słuchawki wyciszające. Warto postawić na nowoczesne i innowacyjne słuchawki posiadające opcje cyfrowego tłumienia hałasu.

Dbanie o bezpieczeństwo pracy w sektorze rolnym nie powinno wynikać tylko z regulacji prawnych. Przy długotrwałej pracy i zagrożeniach różnego pochodzenia to konieczność – tylko w taki sposób można ograniczyć ryzyko utraty zdrowia. Warto korzystać z nowoczesnych technologii, które nie tylko ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, ale na dłuższą metę także ratują zdrowie.

Źródło i fot.: Kärcher

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,364ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE