Bezpośrednie nośniki energii w górę!

We wrześniu 2012 r. średnie ceny bezpośrednich nośników energii wzrosły, głównie z powodu podwyżek cen paliw ropopochodnych. Średnie podwyżki cen wyniosły 0,8%, w tym benzyna podrożała o 2,4%, a olej napędowy o 1,8%.

 

\"\"

 

W ciągu 12 miesięcy bezpośrednie nośniki energii podrożały o blisko 8%, w tym benzyna o 14,7%, olej napędowy o 14,0%, a olej opałowy o 11,2%. Na światowych rynkach bezpośrednich nośników energii we wrześniu nie odnotowano większych wahań cen.

Cena ropy Brent pozostała na poziomie poprzedniego miesiąca. Węgiel potaniał średnio o 3%, a gaz ziemny o 0,6%. W ciągu 12 miesięcy ropa Brent podrożała o 2%, węgiel potaniał natomiast o 26%, a gaz ziemny o 3%, przy czym gaz ziemny w Europie i w Japonii zdrożał odpowiednio o 2 i 9%, a w USA potaniał o blisko 30%. Średn
ie ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2012 r. podobnie jak w miesiącu poprzednim pozostały stabilne. Najbardziej, bo o 0,3% podrożały płyty styropianowe, rury stalowe oraz drzwi płytowe.

Materiały budowlane są obecnie o 2,5% droższe niż przed rokiem. W ciągu 12 miesięcy najbardziej podrożały płyty styropianowe (o 7,5%) oraz wapno budowlane (o 5,7%). Potaniały natomiast płyty OSB (o 5,5%). Ceny maszyn rolniczych we wrześniu ustabilizowały się. Maszyny potaniały średnio o 0,1%, w tym najbardziej agregaty uprawowe (o 1,8%). W ciągu 12 miesięcy maszyny rolnicze podrożały o 5,3%, w tym kultywatory aż o 41,3%. Tańsze niż przed rokiem o 3,8% były natomiast dojarki rurociągowe.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here