Bioasekuracja obejmie cały kraj

Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju.

rolnictwo, portal rolny, asf, odstrzał dzików, produkcja trzody chlewnej, ministerstwo rolnictwa, program bioasekuracji, rekompensaty

We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw ASF. Omawiano głównie zagadnienie związane z bioasekuracją.

Zdaniem uczestników spotkania dotychczasowe działania podejmowane z celu ograniczenia występowania wirusa ASF w stadach świń pokazały, że ścisłe przestrzeganie programu zasad bioasekuracji na terenach objętych ograniczeniami przynosi pożądane efekty.

Według ekspertów ścisłym przestrzeganiem zasad powinny być objęte wszystkie gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną.

Bioasekuracja w całym kraju. Projekt gotowy

Dlatego też został przygotowany projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji na cały kraj.

Już w tym tygodniu projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

– Jeżeli uzyska on aprobatę w marcu bieżącego roku przeprowadzimy kampanię informacyjną dotyczącą nowego rozporządzenia. Będzie też wdrożony ścisły monitoring gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną prowadzony przez powiatowych lekarzy weterynarii – informuje ministerstwo w komunikacie.

Projekt przewiduje odpowiedni czas na przystosowanie produkcji do spełnienia zasad bioasekuracji oraz pomoc dla tych gospodarstw, które albo zrezygnują z kontynuowania tej produkcji od razu, albo nie będą w stanie spełnić wymogów.

W zależności od decyzji Komisji Europejskiej pomoc ta będzie prowadzona bądź przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bądź będzie udzielana w formie pomocy socjalnej.

Redakcja AgroNews, fot. UW Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here