Bor kluczowym mikroelementem w uprawie rzepaku

Rzepak to jedna z najbardziej „borolubnych” roślin. Brak tego mikroskładnika powoduje m.in. zahamowanie wzrostu rośliny, zamieranie pąków, a w konsekwencji znaczne obniżenie ilości i jakości plonu.

Charakterystycznym objawem niedoboru boru w rzepaku jest pusta przestrzeń znajdująca się pod szyjką korzeniową.


Eksperci oceniają, że bor jest jednym z najbardziej deficytowych pierwiastków pokarmowych roślin. Okazuje się, że prawie wszystkie gleby w Polsce mają go za mało.

A rzepak ma szczególnie wysokie wymagania względem tego pierwiastka – pięć razy większe niż np. zboża.
Zapotrzebowanie rzepaku na bor wiosną waha się w granicach 400-600 g/ha. Największe jego pobranie przypada na okres od kwitnienia do wytworzenia nasion.

Po co rzepakom bor?

– Bor bierze udział w procesie podziału  i różnicowania się komórek stożków wzrostu łodyg i korzeni. Pełni ważne funkcje  w przemianach węglowodanów do tłuszczy, a także w syntezie kwasów nukleinowych, dlatego jego niedobór obniża zawartość tłuszczu w nasionach. Bor wymagany jest już jesienią, bowiem wpływa na prawidłowy rozwój korzenia głównego  i poziom cukrów w roślinie, co ma istotne znaczenie w przygotowaniu rzepaku do  zimowania – wyjaśnia dr Ewy Jajor z IOR w "Metodyce integrowanej ochrony i produkcji rzepaku".

Kiedy nawozić?

Eksperci radzą, by pierwszy zabieg nalistny wykonać w fazie rozety, a drugi w fazie pąkowania.

– Dwa zabiegi mają znaczenie przede wszystkim w przypadku boru, który dość słabo przemieszcza się w roślinie. Stąd też warto nawożenie tym składnikiem rozłożyć w czasie – wyjaśnia dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dawka nawozu powinna wynosić ok 0,5 kg boru na ha w jednym zabiegu dolistnym.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

UOKiK zachęca rolników do wypełnienia ankiety dotyczącej nieuczciwych praktyk

Jesteś dostawcą produktów-rolno spożywczych i doświadczyłeś nieuczciwych praktyk sieci handlowej? Zawiadom nas! Wypełnij ankietę, którą UOKiK wysłał do twojej organizacji branżowej. Gwarantujemy pełną anonimowość...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics