Branża mleczarska apeluje do ministra o wstrzymanie kontroli

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, zaapelowała do Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wstrzymanie w zakładach i spółdzielniach mleczarskich wszelkich kontroli. Powód? Obawia przed zawleczeniem koronawirusa.

Agnieszka Maliszewska, Polska Izba Mleka, koronawirus, mleko, mleczarnie,

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa COVID -19 oraz poważnymi skutkami ekonomicznymi i gospodarczymi dla polskiego sektora mleczarskiego, w imieniu Członków Polskiej Izby Mleka, organizacji zrzeszającej największe polskie spółdzielnie mleczarskie, zwracam się do Pana o natychmiastowe podjęcie działań w celu ograniczenia ryzyka zamknięcia zakładów przetwórczych z powodu zawleczenia na teren zakładu koronawirusa.

Zdając sobie sprawę z ryzyka przenoszenia COVID-19 wnosimy o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich kontroli na terenie zakładu przetwórczego przez służby podległe Panu Ministrowi, a kontrole związane z wywozami produktów prosimy o przeprowadzanie w taki sposób, by nie doszło do kontaktu z pracownikami.

“Jakość naszych produktów jest doskonała”

– Muszę wyraźnie podkreślić, że mamy doskonałą jakość polskich produktów mleczarskich – mówi Agnieszka Maliszewska

Zalecania dla zakładów mleczarskich

Polska Izba Mleka opracowała katalog zaleceń dla zakładów mleczarskich, w których uwzględniono ograniczenie do minimum wchodzenie na teren zakładu osób spoza grona pracowników, niemniej jednak inspektorzy weterynaryjni czy sanitarni podlegają Panu Ministrowi.

Rolnicy czekają na procedury w sprawie koronawirusa

Oczywiście wiemy, że wirus nie przenosi się za pośrednictwem żywności, ale naszą troską objęci są pracownicy, bez których żaden zakład przetwórczy nie może funkcjonować.

– Niezwykle ważne w tej sytuacji jest to, żebyśmy zapewnili pełen komfort funkcjonowania zakładom przetwórczym, bez obawy, że znaczna część załogi lub zakład zostanie objęty kwarantanną – dodaje Agnieszka Maliszewska. – Dlatego teraz to co powinni zrobić inspektorzy, to zapewnić ciągłość odpraw wysyłek na eksport i dołożyć wszelkich stań do tego, by zakłady przetwórcze funkcjonowały w sposób ciągły.

– To czas działania i prawdziwa próba naszych dobrych intencji – dodała Maliszewska. – Polska Izba Mleka jest do dyspozycji i pomocy dla wszystkich firm z sektora mleczarskiego, nie ważne czy są naszym członkiem czy nie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Pismo otrzymali także Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Główny Lekarz Weterynarii, Główny Inspektor Pracy i Główny Inspektor Sanitarny.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE