Bronisze: są już krajowe jabłka i śliwki. Trzy tygodnie wcześniej niż rok temu

Trzy tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku pojawiły się w sprzedaży na rynku hurtowym w Broniszach polskie jabłka z tegorocznych zbiorów. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, Bronisze, jabłka, owoce, śliwki

Jabłka wcześniej niż zazwyczaj

Na Rynku Hurtowym w Broniszach w ubiegłym tygodniu pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

Sezon otwiera odmiana Early Geneva.

W ubiegłym roku notowaliśmy ją po raz pierwszy 17 lipca, a  cena kilograma owoców wahała się od 2,5 do 3 złotych za kilogram. Dzisiaj za kilogram Early Genevy zapłacimy 3,33, czyli 50 złotych za 15-kilogramowe opakowanie – wyjaśnia Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Rynku Hurtowego w Broniszach.

Early Geneva to amerykańska, letnia odmiana jabłoni. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną jednocześnie, co przypada na okres od połowy do końca lipca (w normalnych warunkach pogodowych). Owoce tej odmiany dojrzewają nierównomiernie, więc zbiory odbywają się kilkakrotnie.

Śliwki też już są

Oprócz jabłek w sprzedaży pojawiły się także pierwsze śliwki od polskich sadowników. Są to dwie wczesne odmiany Herman i Ruth Gerstetter.

Herman to najwcześniejsza odmiana spośród tych nowej generacji, polecana do sadów towarowych, jak i uprawy amatorskiej. Dojrzałość zbiorcza przypada na połowę lipca, ale w tym roku już jest w obrocie.

Cena kilograma śliwek odmiany Herman waha się od 4 do 5 złotych. Nieco tańsza jest odmiana Ruth Gerstetter – 4 złote za kilogram.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here