Bronisze: Susza wpływa na ceny warzyw gruntowych

Skutki suszy widać nie tylko na polach. Odbijają się także na wyższych cenach warzyw.

 

\"rolnictwo,

 

– W II dekadzie lipca b.r. ceny większości warzyw z upraw polowych są wyższe w porównaniu z cenami z lipca 2014 roku – informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Warszawskigo Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Teraz część warzyw pochodzi jeszcze spod osłon i one są tańsze w porównaniu z cenami z ubiegłego roku. Warzywa z upraw polowych zaczynają mieć niższą jakość, właśnie ze względu na susze, jakie dotknęły wiele upraw.

Na Rynku Hurtowym Bronisze wyższe ceny osiągają: cebula, kalafiory, kapusta, marchew, pietruszka, ogórki gruntowe, szpinak i ziemniaki. W porównaniu z minionym rokiem tańsze pomidory (pochodzące z upraw pod osłonami) oraz cukinie. Papryka jest w cenie porównywalnej z 2014 rokiem.

Cebula w ofercie hurtowej sprzedawana jest w cenie od 1,00 zł do 1,30 zł za kilogram (opakowania po 10 kg). W porównaniu do 2014 roku wzrost ceny wynosi do 25 proc. Pietruszka jest prawie 3 razy  droższa w porównaniu z minionym rokiem (6,00 – 8,00 zł/kg), a ziemniaki o 80 proc. (teraz odmiana Irys i Irga  w cenie hurtowej od 90 groszy do 1,5 zł za kilogram, w workach po 15 kg).
 
Jak narazie susza nie odbiła się w widoczny sposób na  cenach krajowych owoców. Porównując II dekadę lipca 2014 r. z II dekadą lipca 2015 r. borówki amerykańskie są droższe około 20 proc. Teraz cena hurtowa kilogram owoców waha się od 13 do 18 zł. Krajowe morele są  od 10 proc. do 20 proc. droższe i w Broniszach sprzedawane są w cenie pomiędzy 2,50 a 3,50 zł za kilogram (opakowania po 15 kg). Wiśnie są w cenie takiej jak rok temu od 2 do 3 zł za kilogram.  Czereśni jest jeszcze sporo, ceny takie jak tydzień temu od 5,00 do 10 zł za kilogram. Bardzo mało jest leśnych jagód, a brak tych owoców spowodowany jest suszą w lesie.

Czytaj także:
Pojawiły się pierwsze maliny, zaskoczyły ceny papryki. Co słychać na Broniszach?

Drożeją truskawki, które w ofercie handlowej będą do września, ale te które teraz trafiają na Rynek w większości nie pochodzą już z głównego zbioru. Ceny truskawek bardzo zróżnicowane od 5,00 zł nawet do 10,00 zł za kilogram. Warto zatem o tej porze kupować już inne owoce, których w ofercie nie brakuje. Są już krajowe brzoskwinie w cenie hurtowej od 2,00 zł do 3,00 zł (opakowania po 15 kg). Są śliwki wielkoowocowe np. Cacańska Rana – cena kilogram waha się od 3 do 5 zł. Śliwki odmian drobnych są już po 1 zł za kilogram.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Mikhail Esteves

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here