BSE w Irlandii zagraża podpisanym niedawno umowom eksportowym

Pierwszy od 2013 roku przypadek choroby „szalonych krów” w Irlandii może mieć wpływ na niedawno podpisane umowy ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i potencjalnym eksportem do Chin – informuje FAMMU/FAPA.

\"rolnictwo,
 

W ubiegłym tygodniu potwierdzono z 80-procentowom prawdopodobieństwem wystąpienie przypadku choroby BSE na jednej z farm mlecznych w Co Louth w Irlandii. Specjaliści chorób zakaźnych zwierząt postanowili zbadać wszystkie krowy z zakażonego gospodarstwa, jednak do tej pory udało się ustalić, że tylko jedna z krów miała objawy chorobowe.

Gospodarstwo rolne zostało odizolowane, a wszystkim krowom zaaplikowano odpowiednie szczepionki, jednak po przeprowadzeniu pełnych analiz i otrzymaniu wyników, można spodziewać się uboju wszystkich zamieszkujących farmę zwierząt.

W sprawę zaangażował się minister ds. rolnictwa Irlandii – Simon Coveney, który zapewniał, że przypadek jest jednostkowy, a takie zdarzenia występują na całym świecie. Minister zobowiązał się wziąć nadzór nad toczącymi się badaniami i zapewnił, że jest w stałym kontakcie z służbami weterynaryjnymi. Coveney podkreślił, że sprawa zachorowania jest niezwykle poważna i należy z dużą uwagą podejść do tego wypadku.
 

Czytaj także:
Uwaga na kleszcze! Zagrożone bydło mięsne utrzymywane na pastwisku
Zasady stosowania mocznika oraz przykłady sposobów jego podawania

Dyrektor Departamentu ds. Weterynarii Rolniczej Martin Blake, przyznał, że w prawie 80% można uznać, że przypadek BSE wystąpił na zapowietrzonej farmie. Dodał jednak, że badania muszą zostać potwierdzone przez niezależne ośrodki analityczne, które do tej pory nie przesłały wyników badań. Minister Coveney zapewnił również, że nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, a produkowane obecnie przez krowy mleko jest utylizowane.

Sprawą zainteresowali się już odbiorcy wołowiny z USA i Japonii kupujący mięso krów na rynki swoich krajów. Władze Chin, które wstępnie zgodziły się na import wołowych półtusz dla swoich konsumentów, nadal deklarują chęć współpracy. Nie przewidują też zmiany terminu wizyty kontrolnej w gospodarstwach i zakładach produkujących ten gatunek mięsa.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here