Amerykańskie kontrakty na kukurydzę (też unijny kontrakt) i soję wspięły się w czwartek na 7-8 letnie szczyty. Pszenica SRW w Chicago przebiła analogiczne poziomy zaliczone w lutym. Pogoda nie jest idealna w USA, a taka jest potrzebna do osiągnięcia ponad przeciętnych plonów i rekordowych zbiorów aby zaspokoić krajowy i światowy popyt. Pretekst pogodowy wykorzystują fundusze spekulacyjne, lokując w kontrakty giełdowe olbrzymie pieniądze.
Deficyt opadów i temperatura pogarszają perspektywy
Nocne spadki temperatury do nawet -10 stopni Celsjusza obecne są na dużej części Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie (patrz mapa poniżej). Budzi to obawy o kondycję pszenicy ozimej i opóźnia zasiewy i rozwój upraw jarych. Jednocześnie deficyt opadów pogarsza perspektywy zbiorów kukurydzy w Brazylii (sezon 2020/21), co przełoży się na niższe zapasy początkowe na świecie w nowym sezonie.
Przedstawiciel USDA w Chinach prognozuje wyższy import kukurydzy w tym sezonie do Państwa Środka, powołując się na wzrost wykorzystania paszowego pomimo niedawno ogłoszonej przez ChRL polityki zmniejszania udziału kukurydzy i śruty sojowej w dawkach paszowych. Obecne szacunki opiewają na 28 mln ton, w porównaniu z oficjalnymi szacunkami USDA z kwietnia na poziomie 24 mln ton. Za to w nowym sezonie Chiny powinny zaimportować tylko 15 mln ton kukurydzy.
Nowy rekord wszech czasów w cenach rzepaku
Kanadyjskie ceny rzepaku ustanowiły nowy rekord wszec hczasów podczas sesji w środku tygodnia. Europejskie kontrakty terminowe na rzepak również odnotowały w środę nowe rekordy wszech czasów, wynoszące 561,75 euro/tonę.
Wzrostom nie przeszkodziły słabe dane eksportowe dla kukurydzy i soi.
W czwartek fundusze spekulacyjne kupiły netto 72,5 tys. kontraktów na kukurydzę (150 tys. w tym tygodniu), 23 tys. na soję (55 tys. w tym tygodniu) i 19 tys. kontraktów na pszenicę (35 tys. w tym tygodniu). Warto zwrócić uwagę, że długa pozycja spekulacyjna w kukurydzy jest rekordowa, stąd poprawa warunków pogodowych może wywołać odwrócenie trendu.
USA – Tygodniowe zamówienia eksportowe netto:
obecny sezon / nowy sezon
- Pszenica: 240,2 tys. ton / 378,8 tys. ton;
- Kukurydza: 387,5 tys. ton / 29,5 tys. ton;
- Soja: 64,3 tys. ton / 8,2 tys. ton.
Oczekiwano:
- Pszenica: 200 tys. ton / 200-500 tys. ton;
- Kukurydza: 300-800 tys. ton / 50-300 tys. ton;
- Soja: 250 tys. ton / 250-500 tys. ton.
e-WGT Andrzej Bąk