Ceny jabłek spadają

W stosunku do ubiegłego tygodnia zmniejszyły się ceny jabłek przemysłowych – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Zakłady przetwórcze w dniach 20 – 21 sierpnia płaciły za nie 0,43 zł/kg (loco zakład) wobec 0,50 zł/kg (loco zakład) tydzień  wcześniej (dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi). W niektórych zakładach przetwórczych, pod koniec ubiegłego tygodnia, cena skupu jabłek do przetwórstwa spadła poniżej 0,40 zł/kg.

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zaczął się cenami nieco wyższymi niż przed rokiem, a mniej więcej do połowy sierpnia br. obserwowana była tendencja wzrostowa cen.

Ostatnie spadki można tłumaczyć większą podażą jabłek, związaną z oczekiwanym wysokim plonowaniem drzew jabłoni w tym roku. Ponadto, jak wskazują analizy TRSK, relatywnie większy może być udział jabłek przemysłowych w łącznych zbiorach tych owoców ze względu na szkody wyrządzone gradobiciem oraz przymrozkami.

Biorąc pod uwagę ostatnie pięciolecie, prezentowane przez Ministerstwo ceny można uznać jednak za stosunkowo wysokie.

W 2008 roku, kiedy to krajowa produkcja jabłek wyniosła 2,83 mln t, czyli była zbliżona do tegorocznych oczekiwań, ceny jabłek przemysłowych w tym okresie (trzecia dekada sierpnia) kształtowały się na poziomie wynoszącym średnio 0,14 zł/kg.W2009 roku przy nieco mniejszych zbiorach cena wynosiła 0,15 zł/kg.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here