Advertisement

Ceny karpia drastycznie rosną!

Tradycyjnie hodowany karp obecny jest w polskich stawach od ponad 800 lat. Ryba ta ma dużo wartości odżywczych m. in. Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), które wspierają pracę mózgu oraz zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Karp zawiera także witaminę B, łatwo przyswajalne białka jak również minerały takie jak wapń, fosfor, potas, sód i żelazo. Karp jest również nieodłącznym elementem każdej Wigilii w większości domów, niestety tak jak rosną ceny wszystkiego dookoła nas, tak też więcej zapłacimy za tę gwiazdę na świątecznym stole.

Ceny karpia drastycznie rosną!
Ceny karpia drastycznie rosną!

 

Już teraz mówi się, że im bliżej świąt ceny mogą wzrosnąć nawet o 50 %. Na rynku cena karpia w tym roku jest o 25-30 % wyższa niż w poprzednim roku. Cena detaliczna świeżego karpia, w różnych gospodarstwach wynosi około 15-19 zł za kilogram, ale możliwe, że ulegnie ona zmianie.

Wzrost cen ryb jest uwarunkowany wieloma czynnikami m. in. ceną zboża, którym są karmione, jest ona wyższa o 50% w porównaniu do zeszłego roku natomiast nawóz mocznik jest już droższy o ponad 100 % niż w okresie, gdy hodowcy karpia zazwyczaj go kupują (przełom I i II kwartału roku). Dotychczasowa produkcja zaspokajała świąteczne zapotrzebowanie, aczkolwiek wszystkiego gospodarstwa w Polsce zmagają się z efektami suszy atmosferycznej. Karp by dojrzał i był gotowy do spożycia potrzebuje trzech lat hodowli. W roku 2019 było mało narybku, w kolejnym efekcie mało kroczka czyli ryby dwuletniej, przełożyło się to na to iż obecnie jest mniej dorosłych ryb do odłowu. Niektórzy hodowcy mówią, że wyhodowali jeszcze mniej, niż zakładali, biorąc pod uwagę suszę.

Polska to największy w Unii Europejskiej hodowca karpi

W Gminie Przygodzice znajduje się kompleks Stawów Przygodzickich, który składa się z około 70 stawów rybnych o łącznej powierzchni około 730ha. Obszar ten znajduje się w granicach parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”.  W tym roku w Gminie Przygodzice został zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz ze związkiem Producentów Ryb, „Festiwal karpia”, który dofinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Opracowanie: Kaja Walkowska
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE