Indeks cen mięsa FAO wyniósł w marcu średnio 113,0 punktów, co oznacza wzrost o 1,9 punktu (1,7 procent) w porównaniu z lutym i drugi z rzędu miesięczny wzrost. Marcowy wskaźnik cen mięsa kształtował się zaledwie o 1,7 punktu (1,5 proc.) poniżej wartości sprzed roku.
Międzynarodowe ceny mięsa drobiowego wzrosły w marcu, czemu sprzyjał utrzymujący się stały popyt na import ze strony wiodących krajów importujących, pomimo wystarczających dostaw, głównie utrzymywanych w wyniku ograniczenia ognisk ptasiej grypy w głównych krajach produkujących.
Wzrosły także ceny wieprzowiny, co jest głównie efektem wyższego popytu wewnętrznego przed świętami wielkanocnymi, pomimo zwiększonych dostaw, szczególnie w Europie Zachodniej.
W marcu światowe ceny wołowiny w dalszym ciągu rosły, głównie ze względu na zwiększone zakupy dokonywane przez wiodące kraje importujące.
Z kolei międzynarodowe ceny mięsa owczego spadły drugi miesiąc z rzędu, głównie w wyniku wzrostu dostaw przekraczającego poziomy sezonowe, szczególnie z Australii.
Indeks światowych cen mięsa FAO od 2018 roku:
Andrzej Bąk
Źródło: FAO