Ceny mleka pną się w górę. Ale dynamika wzrostu może wyhamować

Za nami kolejny miesiąc wzrostu cen mleka. We wrześniu za litr tego surowca spółdzielnie płaciły przeciętnie 1,12 zł. To o 6,6 proc. więcej niż w sierpniu i o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem.

 

\"rolnictwo,

 

Najwyższe ceny uzyskiwali producenci mleka z woj. podlaskiego (118,51 zł/1 hl), warmińsko-mazurskiego (116,81 zł/1 hl) oraz z lubelskiego (113,85 zł/1 hl). Z kolei najmniej płacono dostawcom z woj. łódzkiego (101,40 zł/1 hl), małopolskiego (101,63 zł/1 hl) i świętokrzyskiego (104,51 zł/1 hl).

Analitycy rynkowi przewidują, że wzrostowa tendencja utrzyma się. Wrzesień to już piąty miesiąc z rzędu, gdy cena mleka rośnie.

– Zgodnie z naszymi przewidywaniami rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu. Wsparcie dla naszej oceny stanowi ożywienie popytu na produkty mleczne w Chinach (…) któremu towarzyszy obniżenie dynamiki produkcji wśród głównych eksporterów produktów mlecznych na świecie – wyjaśnia Jakub Olipra z banku Credit Agricole.

Jednak, jak przewidują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, dynamikę wzrostu może osłabiać gorsza sytuacja finansowa mleczarni. Zmagają się one bowiem z egzekwowaniem od dostawców kar za przekroczenie limitów produkcyjnych mleka.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here