Ceny produktów mlecznych na aukcji GDT wzrosły piąty raz z rzędu

Na wtorkowej aukcji ceny produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii po raz kolejny wzrosły.

 

\"rolnictwo,

 

Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1 089 pkt. wobec 1 055 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 2 maja br. (wzrost o 3,2%), co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT ukształtował się jednocześnie na najwyższym poziomie od czerwca 2014 r. – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Masło zdrożało najbardziej

Największy wzrost zanotowały ceny masła (+11,2%). Spadek cen odnotowano jedynie w przypadku kazeiny podpuszczkowej (-3,7%).

Światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu

Kolejna aukcja GDT odbędzie się 6 czerwca.

– Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w III kw. br. światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu. Będzie to spowodowane odbudową produkcji mleka wśród jego głównych eksporterów przy jednoczesnej stabilizacji popytu na produkty mleczne w Chinach. Wsparcie dla naszego scenariusza stanowią dane USDA, zgodnie z którymi produkcja mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych zwiększyła się w marcu w ujęciu rocznym o 0,7%, co jest jej pierwszym wzrostem od maja 2016 r. – przewiduje Olipra.

Ekonomista dodaje, że czynnikami ryzyka dla tej prognozy są tempo odbudowy podaży mleka w Unii Europejskiej i w Nowej Zelandii, a także dalsze kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach, który charakteryzuje się znaczącym udziałem czynnika spekulacyjnego.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here