Światowy rynek roślin oleistych pozostaje pod wpływem wojny w Ukrainie. Wynika to zarówno ze znaczenia Ukrainy i Rosji w światowym eksporcie roślin oleistych, jak również wywołanego wojną wzrostu cen ropy naftowej zwiększającego popyt na biopaliwa.
W ostatnich tygodniach istotnym czynnikiem podbijającym ceny są niesprzyjające warunki agrometeorologiczne wśród głównych producentów i eksportów roślin oleistych,
które mogą dodatkowo obniżyć podaż. Sytuacja popytowo-podażowa na rynku rzepaku jest relatywnie dobra na tle pozostałych roślin oleistych.
Należy jednak pamiętać, że rośliny oleiste charakteryzują się dużym stopniem substytucyjności, stąd prognozuje się, że w najbliższych kwartałach ceny rzepaku mimo wzrostu jego zapasów pozostaną na podwyższonym poziomie.
Prognoza dla cen rzepaku
W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku roślin oleistych oraz czynniki krajowe prognozuje się, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 4200 zł/t oraz ok. 3400 zł/t na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla tej prognozy jest dalszy przebieg wojny w Ukrainie, kształtowanie się cen ropy naftowej oraz polityka handlowa i warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów roślin oleistych.
Źródło: Credit Agricole