Ceny rzepaku zaskoczą. Najpierw wzrost, potem spory spadek

Ceny rzepaku w Polsce na koniec 2019 r. wyniosą 1730 zł/t, a na koniec 2020 r. 1680 zł/t – przewidują ekonomiści CreditAgricole.

ceny rzepaku, rzepak, Credit Agricole, AgroMapa

Według GUS ubiegłoroczne zbiory rzepaku i rzepiku w Polsce były o ok. 19 proc. mniejsze niż w 2017 r. i wyniosły ok. 2,2 mln t. Był to efektem strat związanych z suszą, jak również mniejszej powierzchni zasiewów.

Tegoroczne warunki przezimowania rzepaku były relatywnie korzystne.

– To przy kształtowaniu się warunków agrometeorologicznych w kolejnych miesiącach na poziomie średniej wieloletniej wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo wzrostu jego zbiorów w 2019 r. – czytamy w najnowszym raporcie Credit Agricole.

Ekonomiści banku oceniają, że światowe ceny roślin oleistych, w szczególności soi, pozostaną na niskich na tle historycznym poziomach. Ich zdaniem mimo wyraźnie niższych zbiorów wzrost cen rzepaku będzie ograniczany przez rekordowe zapasy roślin oleistych ogółem.

– W sezonie 19/20 oczekujemy spadku produkcji soi, co może oddziaływać w kierunku wyższych cen roślin oleistych, w tym rzepaku. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne wśród największych producentów roślin oleistych, a także kształtowanie się cen ropy naftowej – informują eksperci Credit Agricole.

Niewielki wzrost ceny rzepaku w 2019 roku

Po uwzględnieniu tendencji na globalnym rynku roślin oleistych oraz czynników krajowych ekonomiści prognozują, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2019 r. wyniesie 1730 zł/t, a na koniec 2020 r. 1680 zł/t.

Redakcja AgroNews, na podst. Credit Agricole, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here