Trwa kampania skupowa rzepaku w zakładach tłuszczowych – podaje w cotygodniowej anlizie Bank Gospodarki Żywnośiowej.
Sparks szacuje, że rzepak ozimy w skali kraju zebrano z ok. 34% areału, przy czym prace żniwne najbardziej zaawansowane są w województwie podkarpackim i zachodniopomorskim.
27 lipca br. ceny oferowane za rzepak przez podmioty skupowe w Polsce wahały się od 1810 zł/t do 2000 zł/t netto wobec ok. 2000-2160 zł/t netto tydzień wcześniej (ceny podane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku).
Przy dużych partiach surowca, ceny ustalane są indywidualnie i mogą być wyższe o kilkadziesiąt złotych.
Według Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, jakość rzepaku jest przeważnie zadawalająca. Nie zauważa się problemów z porastaniem czy zachwaszczeniem nasion. Zaolejenie notuje się na podobnym poziomie jak sezon wcześniej. Również wilgotność rzepaku nie budzi znacznych zastrzeżeń.
Pierwsze szacunki GUS dot. tegorocznych zbiorów rzepaku:
26 lipca br. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku. GUS ocenił, że po uwzględnieniu strat zimowych i wiosennych oraz przesiewów rzepakiem jarym całkowita powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku łącznie w 2012 roku wyniesie około 0,7 mln ha, co oznacza, że będzie znacznie mniejsza niż w roku poprzednim.
Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie szacuje się na 1,56 – 1,64 mln t, tj. o 12-16% mniej niż w 2011 roku. Według GUS, tegoroczne plony rzepaku mogą wynieść przeciętnie 23,6-24,8 dt/ha wobec 22,4 dt/ha przed rokiem.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu