Ceny skupu bydła pobiją kolejne rekordy

Utrzymuje się silny wzrost krajowych cen skupu bydła, które z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy. Ceny w Polsce rosną w ślad za cenami na światowym rynku.

Cen skupu bydła pobiją kolejne rekordy
Cen skupu bydła pobiją kolejne rekordy

Źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa światowa podaż mięsa, przy jednoczesnym silnym popycie oraz coraz większa presja kosztowa wynikająca przede wszystkim z rosnących cen pasz.

Ceny skupu bydła będą rosły

Analitycy Credit Agricole uważają, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej
podaży mięsa wołowego, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Mimo to oczekuje się, że w całym horyzoncie prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie.

Wyraźna poprawa opłacalności produkcji bydła mimo wyższych cen pasz

Głównym czynnikiem ryzyka dla tej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie. W 2021 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 14,1% r/r wobec wzrostu o 0,8% w 2020 r. Cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg (+47,3% r/r), a cena pasz dla bydła 2,01 zł/kg (+17,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekuje się, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r.

Źródło: Credit Agricole

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE