Ceny zbóż i oleistych na nowych minimach

Kontrakty na zboża i nasiona oleiste pozostają w trendzie spadkowym. Po chwilowych odbiciach przychodzą jeszcze większe przeceny i nowe długoterminowe minima. W środę unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę spadły poniżej 210 eur/t (pszenica) i 180 eur/t (kukurydza) – najniższe poziomy od 2,5 roku. Rzepak spadł w okolice 410 eur/t – najniżej od połowy 2023 roku.

Ceny zbóż i oleistych na nowych minimach


Pszenica tanieje nadal w obliczu olbrzymiej konkurencji ze strony rosyjskich dostawców. Zapasy zboża w basenie Morza Czarnego i w UE są nadal duże, a importerzy niechętnie kupują podczas spadających cen.

Francuska pszenica na początku roku stała się stosunkowo konkurencyjna, ale rosyjska pszenica znacznie spadła, aby odzyskać udział w rynku i obecnie kosztuje około 224 dolarów za tonę, podczas gdy cena pszenicy (FOB) w Rouen wynosi 230 dolarów za tonę.

Jednocześnie rośnie eksport zbóż z Ukrainy. To sprawia, że ​​całkowity ukraiński eksport produktów rolnych (z transportem rzecznym, koleją i drogami) wyniósł ponad 6 mln ton w styczniu w porównaniu do niecałych 4 mln ton we wrześniu.

Rzepak taniał w środę śladem przeceny na rynku soi i canoli. Cena unijnego rzepaku spadła w pobliże 410 eur/t – najniżej od czerwca 2023. Jednocześnie amerykańska soja i kanadyjski rzepak spadły na kilkuletnie minima pod wpływem brazylijskiej konkurencji. Do przecen przyczynia się też mniejszy popyt ze strony Chin.

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart,com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics