Ceny zbóż i oleistych wciąż na plusie

Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały w czwartek odbicie, korzystając z niepokojów pogodowych i naśladując zachowanie większości surowców. Zapowiadane nadejście upałów i suchej pogody na tereny upraw w USA i Europie Zachodniej mogą wpływać na dalsze pogorszenie kondycji zasiewów wiosennych.

Popyt na francuską pszenicę jest nadal silny w oczekiwaniu na pierwsze dostawy z Ukrainy przez bezpieczne korytarze na Morzu Czarnym. Rosja dopomina się o szybkie złagodzenie restrykcji związanych z transportem i ubezpieczeniem dostaw zbóż i nawozów z tego kraju pod groźbą zerwania umowy zawartej przed tygodniem.

Na rynkach surowcowych trwa odbicie w górę

Indeks surowcowy CRB obejmujący 19 kontraktów terminowych na towary (pszenica, kukurydza, kawa, kakao, cukier, bawełna, mięso, metale, gaz, ropa, olej opałowy itd) zaliczył w I połowie lipca najniższe poziomy od styczeń/luty (podobnie jak amerykańskie zboża i soja). Druga połowa miesiąca przebiega pod znakiem ożywienia popytu na surowce.

W USA w czwartek recesja stała się faktem po ogłoszeniu danych, które pokazały ujemny wzrost PKB drugi kwartał z rzędu. Jeszcze dwa tygodnie temu obawy o recesję i w konsekwencji ograniczenie popytu na surowce dominowały na rynkach i wywoływały przeceny także zbóż i oleistych. Teraz, przeważa koncepcja, że FED będzie wolniej i w mniejszej skali podnosił stopy procentowe w USA w obawie o pogłębienie recesji, a to powinno osłabić dolara i być korzystne dla popytu na surowce.

W Paryżu sierpniowa seria na rzepak kończy obrót dzisiaj, stąd zmienność jest mocno podwyższona. Terminy dalszych dostaw rzepaku drożały w czwartek w dużo mniejszym zakresie.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło notowań: www.barchart,com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,554ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE