Ceny żywca drobiowego spadły o 60 proc! Drobiarzom grozi bankructwo

Z powodu rozwoju w pandemii koronawirusa, zamknięciem restauracji i hoteli eksport drobiu z Polski praktycznie zamarł. Pierwsze dni epidemii w Polsce spowodowały wzrost popytu konsumenckiego, który po kilku dniach spadł do niskiego poziomu, wraz z nim krytycznie obniżyły się także ceny skupu brojlerów kurzych.

Ceny żywca drobiowego spadły w Polsce o około 60 procent, przy przepełnionych chłodniach i mroźniach, wielu rolnikom i producentom grozi bankructwo.

Poniższy wykres przedstawia ceny brojlerów kurzych w 2020 r.

Dramatyczne spadki cen żywca kurcząt rzeźnych rozpoczął się w pierwszych dniach kwietnia, a w drugiej połowie kryzys osiągnął apogeum. Wolny rynek skupu praktycznie przestał istnieć. W drugiej dekadzie kwietnia producenci drobiu, którzy znaleźli odbiorcę otrzymali średnio 1,93 zł/kg. Hodowcy podkreślali swój dramat, podając, że koszt wyprodukowania kilograma towaru wynosił 3,50 zł.

Dramatyczna sytuacja w branży drobiarskiej to efekt nie tylko pandemii, ale także brak możliwości eksportu spowodowanych występowaniem ognisk ptasiej grypy w Polsce. Import drobiu z powodu ptasiej grypy zamknęły przed nami największe rynki zbytu krajów trzecich takie jak RPA czy Chiny. Ze względu na brak rynków zbytu, duża ilość ferm przetrzymuje żywy drób rzeźny. Na domiar złego ceny pasz są wysokie. Producenci drobiu wspomagają się sprzedażą bezpośrednią żywych kurcząt brojlerów. Problemy w branży drobiarskiej odczuwają wszystkie ogniwa, od reprodukcji, po zakłady ubojowo–przetwórcze.

Polskie wylęgarnie na skraju upadku

Znacznie lepszym wskaźnikiem cenowym charakteryzują się brojlery kontraktacyjne. Tutaj spadki cen nie były aż tak gwałtowne. W połowie marca wynosiła ona średnio 3,43zł/kg miesiąc później spadła poniżej 3 zł i (2,97 zł/kg).

Z początkiem maja br. ceny w skupie nieco wzrosły, są to jednak symboliczne podwyżki. Jednak dalszej poprawy nie wróży sytuacja na rynku USA, gdzie mięso drobiowe sprzedawane w hurcie jest tańsze niż mięso brazylijskie, co stanowić będzie poważną konkurencję dla unijnego mięsa.

Źródło: WIR

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE