Ceny żywca – nie widać impulsu nadchodzących świąt

W odróżnieniu od europejskiego rynku żywca, na rynku produktów wieprzowych w UE odczuwalne pewne jest ożywienie. Niestety nie przekłada się to na ceny skupu świń, gdyż w wielu krajach (szczególnie w Niemczech) moce produkcyjne zakładów ubojowych oraz przetwórczych są wykorzystywane tylko częściowo z powodu braku pracowników.

Ognisko ASF u świń na fermie zlokalizowanej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w północno-wschodnich Niemczech nie wpłynie znacząco na zmianę ogólnej sytuacji na rynku tuczników u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy we wrześniu 2020 r., po wykryciu pierwszego ogniska ASF u dzików, utraciły dostęp do wielu rynków w krajach trzecich. W Niemczech w notowaniach VEZG w dniu 17/11/2021 cena skupu tuczników została utrzymana na poziomie 1,20 €/kg (wbc).

W Danii, mimo osiągnięcia pełnych mocy ubojowych, zakłady przekładają odbiory świń z powodu nadpodaży żywca na rynku. Część niewyeksportowanych prosiąt została wytuczona lokalnie, co spowodowało zatory w sprzedaży tuczników. Rośnie masa ubijanych tuczników w wielu krajach unijnych.

Plan bezpieczeństwa biologicznego – sprawdź czy musisz sporządzić

Eksporterzy unijni zmagają się nie tylko z małym importem chińskim, ale również z problemami logistycznymi w portach i wzrostem cen usług przeładunkowych – informuje ISN. Hiszpania, która jest unijnym  liderem w produkcji i eksporcie wieprzowiny, utrzymała cenę skupu z poprzedniego tygodnia. Jednakże na 25 listopada br. planowany jest strajk pracowników sektora ubojowego. Ewentualne przestoje na liniach ubojowych mogą zwiększyć presję na ceny skupu żywca, a wiele zaplanowanych odbiorów może zostać przełożona na kolejne tygodnie.

W notowaniach krajowych jak na razie nie widać impulsu nadchodzących świąt. Za tuczniki kl. E skupy średnio płaciły 5,25 zł kg, czyli tyle samo co tydzień temu.

Źródło: PolPig

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIORiN: Zasady przywozu towarów pochodzenia roślinnego spoza UE

Ogólne zasady wprowadzania towarów pochodzenia roślinnego do Unii Europejskiej regulują w szczególności rozporządzenia (UE) 2017/625 i 2016/2031. Obowiązujące przepisy znajdują się w zakładce prawo:Prawo -...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics