Od kwietnia Chiny podniosły cła na wiele produktów z USA, w tym na wybrane kategorie wieprzowiny m.in. mrożone mięso – czytamy w najnowszym wydaniu AgroNawigatora PKO BP.
Stawka na niektóre produkty wieprzowe wzrosła o 25 proc. co oznacza, że w przypadku mięsa mrożonego wynosić będzie 37 proc. wobec dotychczasowych 12 proc. (za USDA).
Niemniej lista 128 towarów, na które Chiny nałożyły dodatkowe cła, nie obejmuje np. mrożonych półtusz wieprzowych.
– Oznacza to, że będą mogły być one eksportowane na niezmienionych zasadach, choć warto zaznaczyć, że ich dotychczasowy udział w strukturze amerykańskiego eksportu wieprzowiny do Chin był relatywnie niewielki – czytamy w raporcie.
Wyższe cła
Zdaniem analityków podniesienie ceł obniży konkurencyjność amerykańskiej wieprzowiny na rynku chińskim.
– Może to spowodować pewne zmiany w strukturze eksportu z USA i krótkookresowo przełożyć się na wzrost popytu na wieprzowinę unijną. Niemniej wpływ ten może nie być istotny i nie odwróci prawdopodobnie spadkowej tendencji cen na rynku unijnym. Ważna jest też długość trwania ograniczeń będących decyzją polityczną. Mięso i podroby wieprzowe z USA mogą być dystrybuowane w większej części na pozostałych rynkach azjatyckich m.in. Hongkongu, Korei Płd. czy Japonii, gdzie eksportuje się również unijną wieprzowinę. Natomiast problem w dużej mierze dotyczy zagospodarowania podrobów wieprzowych. Wg IQC Insight w 2017 wolumen ich eksportu z USA do Chin wyniósł 416 tys. t, a USA były największym dostawcą podrobów wieprzowych na rynek Państwa Środka – wynika z raportu.
Niższa sprzedaż do Chin
Dane USDA wskazują, na 37 proc. r/r spadek dostaw amerykańskiej wieprzowiny do Chin w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia 2018, czyli w początkowym okresie obowiązywania podwyższonych ceł.
– Jednak zmniejszenie popytu ze strony Chin było zauważalne wcześniej – w I kwartale 2018 roku amerykański eksport wieprzowiny do Chin zmniejszył się o 30 proc. r/r – przypominają analitycy PKO BP.
Niezależnie od tego, popyt ze strony Chin prawdopodobnie będzie maleć, co także odbije się na dostawach z UE. Według kwietniowych prognoz USDA, produkcja wieprzowiny w Chinach w 2018 wzrośnie o 2,5 proc. wobec 0,8 proc. wzrostu w 2017.
– Przełożyć się może to na zmniejszenie importu wieprzowiny przez Państwo Środka o 7 proc. r/r do 1,5 mln t. Dla porównania, w 2016 chiński import wyniósł 2,18 mln t – czytamy w raporcie.
Ceny trzody chlewnej w UE
Ceny trzody chlewnej w UE pozostają relatywnie niskie. Wg KE w pierwszej dekadzie kwietnia przeciętna cena trzody klasy E w EU zmalała o 15 proc. r/r do 1,44 EUR/kg.
– Co więcej, cena tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG w połowie kwietnia 2018 spadła do 1,42 EUR/kg wobec 1,45 EUR/kg w poprzednich pięciu sesjach. Na spadki cen wpływa w dużym stopniu duża produkcja w UE-28 – wynika z AgroNawigatora.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com