W 2017 r. dochody rolników wzrosły średnio o 30 proc. – wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Dochód z gospodarstwa rolnego w 2017 r. w stosunku do 2016 r. zwiększył się przeciętnie o ponad 12,7 tys. zł, tj. o 30 proc. Wzrost wartości produkcji rolniczej jest wynikiem zwiększenia wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej.
– W produkcji roślinnej znacznie zwiększył się wolumen produkcji zbóż o 7,5 proc.(…) W produkcji zwierzęcej motorami zwiększenia wartości produkcji były produkcja mleka, żywca wołowego, wieprzowego i jaj – powiedział prof. Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ.
– Wzrost dochodów wynikał przede wszystkim z sytuacji rynkowej i dzięki temu zaobserwowane zostało złagodzenie dysparytetu dochodów rolniczych w stosunku do dochodów w całej gospodarce narodowej – dodał prof. Kowalski.
Wzrost dochodowości w gospodarstwie zadaniem dla ministerstwa
Dla resortu rolnictwa wzrost dochodów rolników to jeden z priorytetowych celów.
– Ciągle poszukujemy takich działań, które z jednej strony sprzyjają obniżce kosztów produkcji rolnej, a z drugiej strony poszerzają możliwości zbytu produktów z gospodarstwa – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa wyliczył działania ministerstwa wspierające rolników. Zaliczył do nich m.in. wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie i rozwiązania legislacyjne wzmacniające pozycję rolnika w całym łańcuchu żywnościowym.
Kolejnymi instrumentami wspierania rolniczych dochodów są dopłaty do materiału siewnego i dopłaty do paliwa rolniczego. Znaczne środki kierowane są także na postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW