Chmielu jest po pachy

Polscy chmielarze szykują się do protestów pod browarami – informuje Redakcja Rolna TVP. Chcą w ten sposób wywrzeć presję na producentach piwa, by zechcieli kupować od nich szyszki chmielowe. Plantatorzy – szczególnie na Lubelszczyźnie, gdzie jest chmielowe zagłębie (90% polskich upraw) – mają ogromne, kilkusettonowe, zapasy surowca.

Browarnicy kupują niewiele naszego chmielu i płacą poniżej kosztów produkcji. A im dłużej surowiec leży u rolnika tym bardziej traci na jakości i jest coraz tańszy. Niektóre firmy skupujące szyszki płacą za kilogram kilkakrotnie mniej niż wynosi cena kontraktowa, bo chmiel jest kupowany głównie na wolnym rynku.

Zapasy – od trzech lat – mają nie tylko plantatorzy, ale i zakłady przerabiające szyszki na ekstrakt chmielowy na zamówienie browarów. Z tego właśnie powodu upadł niedawno „Chmiel Polski” – największa firma skupowa tej branży w Polsce. Pracownicy tego przedsiębiorstwa myślą o założeniu spółki pracowniczej, by utrzymać jego funkcjonowanie. Plantatorzy też chcą do nich dołączyć. W zakładzie jest już syndyk, który wspiera ich starania.

Ale czy firmę uda się uratować? Pod warunkiem, że będą mieli odbiorcę na swoje produkty, o co teraz usilnie zabiegają. Będzie to jednak trudna droga, bo właściciele naszych browarów to głównie obcokrajowcy, którym nie zależy na podtrzymywaniu polskich plantacji. I raczej należy się liczyć z ich częściową likwidacją. Dla rolników będzie to ogromna strata, bo założenie i utrzymanie plantacji jest bardzo drogie. Kosztują zabiegi chemiczne i cała infrastruktura na polu: słupy, druty, nawozy, ochrona roślin, ale także suszarnie, magazyny, piece, energia.

Polska jest piątym producentem chmielu na świecie i trzecim w Europie. Szkoda byłby taką pozycję stracić. Bo przecież surowiec mamy znakomitej jakości. Co dalej z polskim chmielem, czy uda się uratować plantacje i lubelskie zakłady, co z obiecaną pomocą Ministerstwa Rolnictwa.?

Źródło: Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec dopłat na zakup pieców gazowych

Tylko do końca tego roku osoby planujące zakup pieca na paliwo kopalne (w tym gaz) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na ten cel....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics