Doradcy PROCAM informują o dużym zagrożeniu chowaczem podobnikiem i zalegającymi sklerotami zgnilizny twardzikowej w rzepaku. Spore straty w kukurydzy może spowodować natomiast śmietka.
– W tym roku zabiegi na tego patogena będą przeniesione w czasie. Na teraz w żółtych naczyniach, tak jak w czerpakach wyłapuje się bardzo duża ilość słodyszka rzepakowego. Warto do sygnalizacji i identyfikacji wykorzystać kwitnące kwiaty mniszka lekarskiego. Mamy również dość dużą ilość wyłapywanych skoczków, czyli zagrożenie wystąpienia mikoplazm – czytamy w komunikacie fitosanitarnym PROCAM.
Choroby zbóż
W gęsto sianych zbożach, mimo niedoborów wody, ilość porannej wilgoci jest dostateczna, aby infekcja „podprogowa” rozwijała dostatecznie grzybnię mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy. Do tego amplitudy temperatur powodują wystąpienie i duże infekcje chorób zgorzelowych.
Z kolei w jęczmieniu występuje silne porażenie plamistością siatkową, a także rynchosporioza.
Szkodniki w zbożach i rzepaku w natarciu
W ostatnich dniach bardzo uaktywniły się szkodniki. W zbożach widoczne są min. skrzypionki. Na południu Polski już zaczęły składać jaja. Z kolei w rzepaku mamy lokalnie masowe wylęgi pluskwiaków takich jak plusknia jagodziak, żółwinek czy lednica.
Wirusy czy niedobory składników?
Wielu rolników obawiało się, że ich uprawy zaatakowały wirusy. W znakomitej części przypadków okazało się, że są to objawy fizjologiczne (niedobory makro i mikroelemenetów, poziom kwasowości gleby, głębokość siewu).
– Dodając do tych problemów trwającą suszę, warto pamiętać, że większość objawów plamistości i schnięcia na pędach i liściach to objawy fizjologiczne związane z wymienionymi anomaliami – wyjaśniają doradcy PROCAM.
Szkodniki w buraku cukrowym
Przy siewach buraków ciągle obowiązuje zwalczanie chwastów oraz szkodników występujących w tym newralgicznym okresie np. krocionogi, larwy muchówek, pchełki burakowe oraz drobnica burakowa. W dalszym ciągu należy monitorować występowanie szarka komośnika.
Śmietka w kukurydzy
Kukurydza to także okres siewów i wschodów, a z tym wiąże się szkodliwość larw muchówek śmietki kiełkówki.
– Proszę monitorować ten problem, aby jak najszybciej wychwycić go i ewentualnie móc jeszcze przesiać pole w terminie agrotechnicznym – radzą eksperci.
Redakcja AgroNews, na podst. PROCAM