Choroby i szkodniki w natarciu. Co w polu piszczy?

Doradcy PROCAM informują o dużym zagrożeniu chowaczem podobnikiem i zalegającymi sklerotami zgnilizny twardzikowej w rzepaku. Spore straty w kukurydzy może spowodować natomiast śmietka.

rolnik, słodyszek, chowacz podobnik, mączniak prawdziwy, rynchosporioza, rzepak, zboża, kukurydza, szarek komośnik,

– W tym roku zabiegi na tego patogena będą przeniesione w czasie. Na teraz w żółtych naczyniach, tak jak w czerpakach wyłapuje się bardzo duża ilość słodyszka rzepakowego. Warto do sygnalizacji i identyfikacji wykorzystać kwitnące kwiaty mniszka lekarskiego. Mamy również dość dużą ilość wyłapywanych skoczków, czyli zagrożenie wystąpienia mikoplazm – czytamy w komunikacie fitosanitarnym PROCAM.

Choroby zbóż

W gęsto sianych zbożach, mimo niedoborów wody, ilość porannej wilgoci jest dostateczna, aby infekcja „podprogowa” rozwijała dostatecznie grzybnię mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej liści pszenicy. Do tego amplitudy temperatur powodują wystąpienie i duże infekcje chorób zgorzelowych.

Z kolei w jęczmieniu występuje silne porażenie plamistością siatkową, a także rynchosporioza.

Szkodniki w zbożach i rzepaku w natarciu

W ostatnich dniach bardzo uaktywniły się szkodniki. W zbożach widoczne są min. skrzypionki. Na południu Polski już zaczęły składać jaja. Z kolei w rzepaku mamy lokalnie masowe wylęgi pluskwiaków takich jak plusknia jagodziak, żółwinek czy lednica.

Wirusy czy niedobory składników?

Wielu rolników obawiało się, że ich uprawy zaatakowały wirusy. W znakomitej części przypadków okazało się, że są to objawy fizjologiczne (niedobory makro i mikroelemenetów, poziom kwasowości gleby, głębokość siewu).

– Dodając do tych problemów trwającą suszę, warto pamiętać, że większość objawów plamistości i schnięcia na pędach i liściach to objawy fizjologiczne związane z wymienionymi anomaliami – wyjaśniają doradcy PROCAM.

Szkodniki w buraku cukrowym

Przy siewach buraków ciągle obowiązuje zwalczanie chwastów oraz szkodników występujących w tym newralgicznym okresie np. krocionogi, larwy muchówek, pchełki burakowe oraz drobnica burakowa. W dalszym ciągu należy monitorować występowanie szarka komośnika.

Śmietka w kukurydzy

Kukurydza to także okres siewów i wschodów, a z tym wiąże się szkodliwość larw muchówek śmietki kiełkówki.

– Proszę monitorować ten problem, aby jak najszybciej wychwycić go i ewentualnie móc jeszcze przesiać pole w terminie agrotechnicznym – radzą eksperci.

Redakcja AgroNews, na podst. PROCAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here