30 kwietnia br. Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Partnerami rozpoczęła realizację operacji pt. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją” współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zgodnie z założeniami programu przekazano nieodpłatnie 200 piskląt gęsi z przeznaczeniem na chów w systemie przyzagrodowym. Gęsi trafiły do czternastu gospodarstw rolnych z terenu województwa wielkopolskiego.
Pisklęta dostarczono specjalistycznym samochodem z wylęgarni do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, skąd zostały odebrane przez rolników. Z relacji rolników, którzy przyjęli do chowu jednodniowe pisklęta wynika, że wyrastają one na piękne gęsi i najlepiej czują się na wolnym wybiegu.
Gęsi to najmniej udomowione ptaki hodowlane
Należy pamiętać, że gęsi to najmniej udomowione ptaki hodowlane, które najlepiej czują się w naturalnych warunkach środowiska. Takie właśnie warunki zapewnia przyzagrodowa hodowla, która uwzględnia swobodę zachowania wynikającą z cech tego gatunku oraz nieograniczony dostęp do łąk i pastwisk. Tylko w takich warunkach otrzymane produkty, czyli mięso, puch i pierze, będą się odznaczać doskonałą jakością, będą zdrowe i bezpieczne.
O doświadczeniach związanych z chowem gęsi oraz walorach smakowych przyzagrodowej gęsiny będziemy mogli się przekonać podczas imprezy plenerowej wieńczącej realizację operacji pn. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycję”, która odbędzie się 26 września br. w miejscowości Nowieczek w powiecie śremskim.
Podczas imprezy odbędą się warsztaty dotyczące przyzagrodowego chowu gęsi, pokazy kulinarne, degustacja potraw z gęsi oraz konkurs kulinarny na potrawę z gęsiny skierowany do kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń.
Źródło: WIR