Chów trzody chlewnej na potrzeby własne – nowe zasady

Nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 10 maja 2023 r., wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników i wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Prowadzenie chowu trzody chlewnej na własne potrzeby zawsze było wpisane w naszą chłopską tradycję – podkreślił minister Robert Telus.

Minister Robert Telus zwiedza gospodarstwo rolne (fot. MRiRW)

Wizyta w gospodarstwie rodzinnym

Szef resortu rolnictwa odwiedził 20-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Zdunki, gdzie na miejscu zapoznał się z prowadzeniem chowu trzody chlewnej na potrzeby własne – w myśl nowo wprowadzonych zasad. Właściciel gospodarstwa niedawno przekazał 17 ha w gospodarowanie dzieciom, a sam gospodaruje obecnie na 3 ha. Gospodarz jest bezpośrednim beneficjentem rozwiązań z początku maja.

– To gospodarstwo o wielkości około 20 hektarów, w Polsce średnia to nieco powyżej 11 ha, ale w kilku województwach to zaledwie 5 ha. Prowadzenie chowu trzody chlewnej na własne potrzeby zawsze było wpisane w naszą chłopską tradycję – podkreślił minister Robert Telus.

Chów trzody chlewnej na potrzeby własne – nowe zasady

Należy pamiętać, że nie wszystkie wymagania zostały zniesione. Mięso pochodzące ze świń ubitych na własny użytek musi być przeznaczone na własne, domowe potrzeby i nie może być wprowadzane do obrotu.

Liczba świń, które będą utrzymywane dla zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa, będzie więc ograniczona możliwościami konsumpcyjnymi tego gospodarstwa.

Co do zasady należy przyjąć, że z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa domowego liczba świń przeznaczonych do chowu w celu produkcji mięsa na własny użytek wynosić może przeciętnie 10 sztuk w danym roku, przy czym dopuszcza się utrzymywanie w takim gospodarstwie lochy.

Uproszczenie wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie na własny użytek. Co się zmienia?

Ponadto wszystkich rolników nadal obowiązują pozostałe wymagania i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz z pozostałych aktów prawnych.

– Nie jest prawdą, że zwalniamy z bioasekuracji. Ona będzie, ale w ograniczonym zakresie. Będziemy tę sytuację stale monitorować i w razie potrzeby podejmować odpowiednie decyzje – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Źródło i fot.: MRiRW

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Panie Telus!! Kto będzie teraz trzymać dla siebie tucznika?? Skoro na wsi juz niema WOGÓLE swiń, a obory poprzerabiane na magazyny zbożowe , na sprzęt rolniczy garaże, a klatki wycięte i wywiedzione na złom! Tak ogolone te wasze udogodnienia to jakaś paranoja! Polski resort rolnictwa zniszczył polska chodowlę trzody chlewnej nawet tą dla własnych potrzeb , najpierw wymogami sanitarnymi , pożniej wymogami w walce z ASF, wybijać zdrowe większe i mniejsze stada swiń! A dzisiaj macie problem ze ZBOŻE , a to pokłosie waszych NIEUDOLNYCH RZĄDÓW!! Więc przestań Pan uprawiać propagandę i zacznij myśleć normalnie jak rolnik a nie jak pisowski sługa !

  2. To prawda szukają głupich którzy kupią zborze na kredycie i warchlaki a na końcu skup nie przyjemnie lub trzeba będzie oddać za darmo … Co za głupoty pranie na potrzeby własne ..gdzie sprzedać 10 wieprzy .. gdzie sprzedam zjem … Co wy piszecie ..

    Tak ogólnie to na potrzeby własne to się pasło tym co było w gospodarstwie … Ziemniaki … Śruta z żyta lub pomyje ..

    Jak chcemy w 6mc świniaka na sprzedaż wychodząc to intensywny tucz z antybiotykami a nie głupoty gadać ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem

Premier Donald Tusk spotkał się z Premier Łotwy Eviką Siliņą, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics