Chwościk atakuje buraki z niespodziewaną siłą. Jak się przed nim bronić?

W tym roku plantacje buraka cukrowego w wielu miejscach Polski są silnie porażone przez chwościka buraka. To niebezpieczna choroba, a jej przebieg może spowodować utratę plonu nawet o połowę.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informują eksperci Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ, w tym roku wielu plantatorów jest zaskoczonych bardzo szybkim i silnym  porażeniem plantacji przez chwościka burakowego.

– Są rejony, gdzie wykonanie jednego zabiegu fungicydem było nie wystarczające i należało wykonać po ok. 3 tygodniach kolejny oprysk – mówią doradcy LIZ.

I ostrzegają, że obecny przebieg pogody z długo utrzymującą się rosą, opadami i ponownie zapowiadanymi wysokimi temperaturami będzie sprzyjał dalszemu rozwojowi tej choroby.

Doradcy LIZ radzą, by ci plantatorzy, którzy będą kopać buraki po 5 października, sprawdzili stan zdrowotności liści swoich buraków.

– Jeżeli to konieczne, należy wykonać oprysk fungicydem z uwzględnieniem właściwego okresu karencji. W dwóch kolejnych zabiegach nie należy stosować tych samych substancji aktywnych – wyjaśniają doradcy LIZ.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. PROCAM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics