Aktualne warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka, który występuje już na ponad 50 % plantacji objętych w tym roku monitoringiem.
Wszystkie fungicydy systemiczne posiadają zdecydowanie lepsze działanie zapobiegawcze, niż lecznicze, dlatego zwalczanie tej choroby jest najbardziej skuteczne, gdy pierwszy oprysk zostanie wykonany najpóźniej w momencie wystąpienia pierwszych objawów infekcji.
Nie można spóźnić się z pierwszym zabiegiem
Należy pamiętać, że profilaktyczny oprysk wykonany preparatem kontaktowym (miedź, siarka) ma działanie ok 2 tygodni po czym należy wykonać 1 zabieg fungicydem systemicznym. a następny najpóźniej po 3 tygodniach. Skuteczność zwalczania chwościka buraka zwiększa zastosowanie dodatkowo do fungicydu systemicznego adiuwanta Lewar-pH Fungi w dawce 0,25 l na każde 50 l wody i fungicydu kontaktowego np. Yukon 3l/ha lub Plonuran 1,5 l/ha.
W celu pokrycia dokładnie całej powierzchni liści fungicydem zalecamy zastosować rozpylacze o rozmiarach 02-03 oraz wodę w ilości min. 250 l/ha. Fungicydy systemiczne należy stosować tylko wtedy, gdy liście posiadają turgor. W przypadku bardzo wysokich temperatur powietrza następuje to najczęściej późno w nocy lub rano.
Praktyka z lat ubiegłych pokazuje, że jeżeli pierwszy zabieg będzie spóźniony o kilka dni to nawet kolejne zabiegi wykonane regularnie nie będą w stanie ograniczyć rozwoju choroby, która znaczącą wpływa na zmniejszenie polaryzacji korzeni.
Źródło: LIZ